Migreni tetikleyen besinler nelerdir?

'Haberler' forumunda Nalan tarafından 26 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Migreni çeken bilir, dayanılmazdır... Hiç beklemediğim anda migrenim tuttu diye çok dert yanarız. Ama aslında hiçte beklenmedik anda gelmiyor bu migren. Yediğimiz ve içtiğimiz gıdalar malesef migrene davetiye çıkarır. Migren ile savaşanlarınız var ise yiyeceklerinize dikkat etmeniz gerekir. Özelliklede aşağıda sayacağımız gıdaları tüketirken dikkatli olun.

  Yoğun kafein tüketimi : Çay, kahve ve gazlı içecekler migreni tetikler. Seyrek alındığında migreni geçirebilir. Pek çok migren ilacının içeriğinde kafein vardır. Ancak fazla tüketildiği zaman migreni baskılayan yapılara karşı zararlı etkileri olmaktadır. İşte o zaman baş ağrısı kendiliğinden tekrarlamaya başlar.

  Yumurta : Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki migren hastalarında yumurtaya karşı bir duyarlılık söz konusu olabilir. Gıdalar kişilerde bir takım alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Yumurta hücresel temelli alerjilerde de sıkı bir alerjendir.

  Deniz Ürünleri: Karides başta olmak üzere diğer deniz ürünleride migreni tetikler.

  Beyaz peynir: Beyaz peynir migrenin önde gelen tetikleyicisidir. Migren hastalarının %80'inde beyaz peynirin migren atağına neden olduğu görülmüştür.

  Maya, nişasta, alkollü içecekler, çikolata, kakao ve baharatlı yiyecekler migreni tetikleyen gıdalardandır. Eğer migrenden yakınıyorsanız yukarda saydığımız gıdalara dikkat edin.
    2. Cevap: Migreni tetikleyen besinler nelerdir?

  Evet bende duymuştum Migreni tetikleyen besinler olduğunu açıklayıcı bilgi için çok teşekkürler..