Migren

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Migren Nedir? sebebleri

  Bu konuda Migren ile ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz. Migren ile yeni tanışanlar için mutlaka okunması gereken bir makaledir.

  28 milyondan fazla Amerikalı - kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazlası - migren ağrılarından muzdariptir. Bu ağrılar çoğu zaman çok şiddetli olur. Migren ağrıları normal başağrılarına göre çok daha şiddetlidir ve genellikle kişiyi iş yapamaz duruma getirir. Bazı durumlarda bu ağrılar önceden hissedilebilir. (aura) Gözlerde ışık parlama hissi, kör noktalar ve kol ve bacaklarda gariplikler gibi auralarla migrenin başlayacağını bazı kişiler önceden anlayabilir. Bunun dışında migren kusma ve ışığa ve sese aşırı duyarlılıkla birlikte gelebilir. Migren ağrıları kişiyi işgöremez hale getirebilir ve bu saatler hatta günler sürebilir.

  Son zamanlarda migren tedavisinde oldukça başarılı ilerlemeler vardır. Ancak buna rağmen henüz migrene kesin bir tedavi bulunamamıştır. İlaçlar ve tedaviyle migren sıklıkları ve başlayan ağrılar durdurulabilmektedir

  BELİRTİLER VE SEMPTOMLAR

  Tipik bir migren atağı aşağıdaki semptomlardan birini veya fazlasını gösterebilir:
  Çoğu migren hastası sadece kafasının bir tarafında ağrı hissederken bazıları her iki taraftada ağrı hisseder.
  Zonklamalı baş ağrısı.
  Fiziksel aktiviteyle artan başağrısı.
  Günlük olağan aktiviteleri engelleyen ağrı.
  Kusmalı yada kusmasız mide bulantısı.
  Işığa ve sese karşı hassaslık.

  Tedavi kullanılmadığı zamanlarda migren 4 saatten 72 saate kadar sürebilir. Ne sıklıkta görülebileceği kişiden kişiye değişir. 1 Ayda üç dört defa migren olabileceği gibi iki yılda 1 kerede migren olduğu gözlenebilir.

  Tüm migren ağrıları aynı değildir. Çoğu insan migrene habersiz yakalanır. (aurasız) Bazıları ise migrenden 15-30 dakika öncesinde aura hissetmeye başlar ve ardından migren gelir. Auralar ağrı başladıktan sonrada görülmeye devam edebilir.
  Auralar genelde:
  Flaş hissi
  Görüş alanınızda zigzag lar
  Görüş alanınızda yavaşça yayılan kör noktalar
  Kol ve bacaklarda iğnelenme hissi
  Bazen konuşmada bozulmalar olarak görülebilir.

  Aura olsada olmasada bu belirtiler migren krizinden birkaç saat önce hatta bir gün önce bile görülebilir. Bu durumlarda:
  Aşırı enerjik hissetme
  Tatlı yeme isteği
  Susama
  Uyuşukluk
  Depresif mod
  Görülebilir.

  SEBEPLERİ

  Baş ağrıları hakkında çok fazla şey bilinmesede bazı doktorlar sinir sistemindeki temel ağrı yolundaki değişikliklerden ve bazı beyin kimyasallarındaki dengesizliklerden şüphelenmektedir.

  Başağrısı sırasında serotonin seviyesi düşer. Bunun sonucunda trigeminal sinirin neuropeptitler salgıladığı düşünülmektedir ki bunlar beynin dış kısmında bulunur. Bunlar kan damarlarını genişletir ve şişirir. Bunun sonucu ağrı olarak çıkar.

  Ağrı sırasında magnezyum seviyesinin düşmesi ise migreni tetikleyen faktörler arasında düşünülebilir.

  MİGRENİ TETİKLEYEN ETKENLER

  Kesin olmamakla birlikte aşağıdaki unsurların migreni tetiklediği düşünülmektedir:

  Hormonal Değişiklikler: Kesin bir ilişki kurulamamakla birlikte hormonal değişiklikler özellikle kadınlarda migreni etkilemektedir. Hormonal ilaçlarda migren düzeni kötü yönde etkileyebilir.

  Yemekler: Bazı kişilerde bazı yemekler ağrıyı tetikler. Alkol, özellikle bira ve kırmızı şarap, yıllanmış peynirler, çikolata, marine yemekler, kafein, bazı Asya yemekleri ve birçok konserve türünün migreni tetikleyebileceği düşünülmektedir.edient in some Asian foods; certain seasonings; and many canned and processed foods. Skipping meals or fasting also can trigger migraines.

  Stres:Yoğun iş temposunun ardından gelen rahatlama haftasonunda migrene yol açabilmektedir.

  Çevresel Uyarıcılar: Parlak ışık ve güneş ışığı, farklı tatlar
  Bazı kokular (parfüm ve çiçek kokuları dahil) tiner türevi kokular ve özellikle içilmiş sigara kokusu migreni olumsuz etkiler.
  Fiziksel Etkenler: Cinsel ilişki, uyku düzeninde değişiklik vs. migreni tetikleyebilir. Çevresel Değişimler: Hava değişikliği,mevsim, yükseklik, basınç ve zaman dilimi değişiklikleri migreni tetikleyebilir.
  İlaçlar: Bazı belli ilaçlar migreni etkileebilir.

  TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Eskiden migrenin tek çözümü Aspirin ken şimdi migrene özel birçok ilaç bulunmakta. Temelde ilaçlar iki gruba ayrılmaktadır:

  Ağrı Azaltıcı/Geçirici İlaçlar: Ağrı başladıktan sonra durdurulmasında kullanılır.
  Önleyici İlaçlar: Bu tür ilaçlar migreni önlemek veya azaltmak için kullanılır.

  Bazı ilaçlar hamilelikte ve emzirmede tavsiye edilmemektedir. Bazıları çocuklarda kullanılamamaktadır. Hangi ilacın kullanılacağına sadece doktorunuz karar verebilir.

  YARDIMCI ve ALTERNATİF TEDAVİLER
  Akapunktur: Diğer birçok etkisinin yanında ağrı kontrolünde de etkili olabilir.

  Biofeedback: Biofeedback ve Neurofeedback bilgisayar ortamında çalışan ve zamanla kişiye kendisiyle ilgili bazı şeyleri kontrol etme yeteneğini kazandırabilen bir yöntemdir.

  Masaj: Masaj stres ve gerginliği almakta mükemmel bir yöntem olsa da başağrısı konusunda henüz işe yarayıp yaramadığı kanıtlanmamıştır.

  Bitkisel ilaçlar, Vitaminler ve Mineraller: Bazı bitkilerin migreni azalttığı veya önlediği bilinmektedir. B-2 vitamininin de olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.