Migren, felç sebebi olabilir

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 19 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Migren, felç sebebi olabilir
  Migren, felç sebebi olurmu
  Migren, felç sebebi


  [​IMG]

  İnsanın yapısından kaynaklanan migren rahatsızlığının ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olduğunu ifade eden uzmanlar, her gün sürekli olarak tekrar eden migren yani baş ağrılarının tedavi edilmediği takdirde felce neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

  Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi (PAÜ) Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Erdoğan, migren olarak adlandırılan günlük tekrar eden baş ağrılarının tedavi edilmemesi halinde felç yapabileceğini söyledi.

  Günlük tekrar eden baş ağrılarının yüzde 30′undan fazlasının migren olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Migren biraz ihmal edilen bir baş ağrısı. Sürekli olarak tedavisi erteleniyor. Ağrının alınan ağrı kesicilerle geçebileceği düşünülerek doktora başvurulmuyor. Ağrı geçer düşüncesiyle beklemek doğru bir çözüm değil. Çünkü ağrı giderek artıyor ve dayanılmaz bir hal alıyor. Migren hastalarının bazılarında ağrının geleceği, öncü dediğimiz belirtilerle tespit edilebilir. Bu hastalarımız diğer hastalarımıza göre daha şanslı, önlemini önceden alabileceği için. Mesela ışık çarpmaları ve çizgiler gelmeye başlar.”

  Migren hastalarında başlayan baş ağrısının yüksek ışık ve seste daha da arttığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Eğer rahatsızlık başladıysa hastanın ışıktan ve sesten kendisini izole etmesi gerekiyor. Bir anda başlayan ağrı şiddetini artırarak devam edeceği için uyumayı öneriyoruz. Sürekli ağrı kesici kullanılmasını istemiyoruz. Koruyucu tedaviyle günlük ihtiyaçmış gibi kullanılan ağrı kesici bağımlılığını azaltmaya çalışıyoruz.”

  Migrenin sonradan oluşabilecek bir hastalık olmadığını dile getiren Erdoğan, “Bir insanda migren varsa vardır, yoksa yoktur ama bunu tetikleyen kişisel özellikler vardır. Yiyecekler, hava sıcaklığı, yorgunluk sıklığını tetikler. Migren sonradan ortaya çıkan bir şey değil. Genetik olmasa da yapısal bir şey, bir insanda olup olmayacağı bellidir” dedi.

  Migrenin baş ağrısı dışında uyku bozukluğu, psikiyatrik hastalıklara ve iş gücü kaybına neden olacağını vurgulayan Erdoğan, “Migren olarak adlandırılan günlük tekrar eden baş ağrısının bazı hastalarda baş dönmesine ve görme kayıplarına neden olurken, bazı hastalarımızı da felç yapabiliyor” diye konuştu.
   


Similar Threads: Migren felç
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Migren felç riskini artırıyor 20 Kasım 2009
Sağlık Rehberi Adet Döneminde Migren neden olur? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Migreni Tetikleyen Faktörler 27 Ağustos 2013
Sağlık Rehberi Şimşekler Migreni Tetikliyor mu? 10 Şubat 2013
Sağlık Rehberi İlaçsız Migren Tedavisi 12 Ocak 2013