midenin alt kısmında ne var

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 24 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. midenin alt kısmındaki ağrılar

  Mide bölgesinde bulunan kasların birincil görevleri omurilik üzerindeki yükü hafifletmek, vücudun ağırlığının dengeli olarak taşımasını kolaylaştırmak ve arkasında bulunan sindirim sistemine bağlı organları korumaktır.

  Karın bölgesinde bulunan başlıca organlar küçük ve büyük bağırsaklar ve midedir. Gıdaların ve sıvıların filtre edilerek vücuttan atılmasını sağlayan karaciğer ve böbrekler yine bu bölge içerisinde bulunurlar. Karaciğere yakın olan safra kesesini yine karın bölgesi içerisinde sayabiliriz.  Midenin hemen alt kısmında, göbek deliğinin altındaki 10-15 santimlik bölgenin sağında körbağırsak, kolon, sağ yumurtalık ve fallop ile sağ ureterpenus bulunur. Sol kısmında ise kolon, sigmoid kolon, sol yumurtalık ve fallop borusu bulunmaktadır.

  Bu bölgede görülen ağrılar bağırsak sorunları, mide ülseri, böbrek ve karaciğer sorunları, testise alınan darbeler veya testis bükülmesi, dış gebelik, apandisit ve yumurtalık kistleri nedeniyle görülebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları karnın her iki tarafında da ağrı yapabilir.

  Midenin alt kısmı, sağ ve solunda önemli organlar bulunduğu için burada görülen düzenli ağrılar, geçmeyen ağrılar ve şiddetlenen ağrılar için doktora gidilmelidir. Mide kaslarının zorlanması da zorlanmadan 1-2 saat sonra ağrımaya başlar ve bu ağrılar, zorlanmanın şiddetine bağlı olarak 1-3 gün arası sürebilir.