Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 11 Nisan 2013 tarihinde açılan konu


 1. Mide Yanmasına Ne İyi Geliyor  Günümüzde pek çok kişiden duyduğum bir rahatsızlık Mide yanması.Mide yanması, her yaşta görülebilen, ancak 20 ile 50 yaşlar arasında daha sık rastlanan yaygın bir rahatsılıktır. Midede Yanma hissi genellikle yemekten önce veya yemekten 1-2 saat sonra hissediliyor.

  Bu Rahatsızlığın sebebi, hazmı zor besinlerin sindirimi için salgılanan asidin aşırı olmasından kaynaklanıyor.Bu nednele mide yanmasını en aza indirecek önerilerde bulunmak istiyoruz sizlere hangi besinler Mide yanmasının önüne geçebilir aşağıda bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz;

  Mide yanmanıza iyi gelecek sebzeler şöyle sıralanmaktadır;Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sıkıntıları giderir.Salatalarda kullanılan elma sirkesi çok daha yararlıdır.Maden suyu mide yanmasına iyi gelir.Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.Lahanayı pişirmeden çiğ olarak tüketmelisiniz. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın bu şekilde tüketmeye özen gösterin.

  Ispanak da yine bir mide dostudur.Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayın ve bu şekilde kullanın Taze yapraklarını salata olarak yemeniz daha yararlı olacaktır.Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Biraz su, havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.
  Muz mide dostudur Mideyi seven meyvelerin en başında gelir.Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırır.Az Kızarmış ekmek Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gidermektedir.Meyankökü Çok Güçlü bir mide koruyucusudur.En aon yapılan araştırmalara göre midedeki aşırı asitlenmeyi azaltır.

  Zeytinyağı özellikle sızma olan zeytinyağını tercih etmelisiniz.Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.