Mide gazı nasıl geçer?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 2 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Mide gazı neden olur?


  Mide gazından nasıl kurtulabiliriz? Yemek hazırlarken ve yerken neye dikkat edersek gaz sorunumuz olmaz?

  Mide gazı nedir? Mide gazı neden olur? Mide gazlarından nasıl kurtulabiliriz? Mide gazı için ilaç almak doğru mu? Yemek sırasında yapılan hangi yanlışlar mide gazına neden olur?Yemekler hangi yöntemle pişirilirse daha az gaz yapar merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını aşağıdaki kısa yazımızda bulabilirsiniz.

  mide-gzi-nasil-gecer-.

  Mide gazı Üst sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağına kadar olan kısmında oluşan gazdır. Bazen normal miktarda da gaz, midenin üst kısmında bulunur.

  Mide gazı belirtileri nelerdir? Yemekten sonra oluşan şişkinlik, Hareket sırasında, yatarken ya da öne eğilirken ağızdan gaz çıkarma, Yemeklerden sonra bulantı hissi,Çabuk doyma hissi. Mide orta bölgesi ve yanlarda gerginlik hissedilmesi.

  Mide gazlarından nasıl geçer?

  Öncelikle mide gazının neden olduğunu tespit etmek gerekir. Yemek yerken hava yutma, hızlı yeme, mideye dokunacak değişik gıdalar alınıp alınmadığı, beslenme düzeninin bozuk olup olmadığı (uzun süre aç kalıp bir kerede çok yemek gibi) durumlarına dikkat etmeli.

  Mide gazına karşı, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ile gazın dışarı tahliyesini sağlayan ilaçlar kullanılır. Bunlar midede asidi baskılayarak küçük baloncuklar halindeki gaz taneciklerini birleştirip hacimsel olarak büyütür ve fiziksel etkiyle dışarı çıkmasını sağlar. Diğerleri de midede asit oluşumunu azaltarak aside bağlı gaz oluşumunu engellemeye çalışır.

  Ayrıca karbonat, soda ve diğer gaz çıkarıcı içecekler ile bazı çayların içilmesindeki amaç, midedeki asidi baskılamak ve asit reaksiyonununa bağlı olarak oluşacak gazın giderilmesini sağlamaktır.