Mide Fıtığı Hakkında

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 4 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mide Fıtığı Nedir, Mide Fıtığı Belirtileri, Mide Fıtığı Tedavisi, Mide Fıtığı Hakkında Bilgi, Reflünün Mide Fıtığına etkileri, Mide Fıtığı şikayetleri
  [​IMG]

  Mide fıtığı, göğüs ile karın boşluğunu ayıran diyafram kasında mevcut olan açıklıktan (hiatus) midenin üst kısmının, yemek borusuna doğru sarkmasına denir.

  Belirtiler
  Mideden yukarı,
  göğüste yayılan yanma ve ekşime.
  Ağız içine acı-ekşi su ya da yiyeceklerin gelmesi.
  Ses kısılması. Tedavi edilemeyen boğaz enfeksiyonları
  Dişlerde erozyon
  Boğazda dolgunluk hissi
  Sık sık boğaz temizleme ihtiyacı Ses kısılması
  Ses tellerinde polip veya nodül
  Müzmin öksürük Tedaviye iyi yanıt vermeyen astım
  Tekrarlayan zatürre
  Uykuda solunum bozukluğu
  [​IMG]

  Tanı
  Genelde tanı tesadüfen, başka bir nedenle tetkik yapılırken konuyor. Aslında fıtıkta şikâyete yol açan neden daha çok reflüdür. Hastada reflü belirtileri görülür.

  Tedavi
  Mide fıtığını tamamen geri çeviren bir ilaç yok. Orta yaşın üzerinde hiçbir belirti vermeyen tesadüfî bir fıtık bulunduğunda hastaya sadece basit tavsiyelerde bulunuyoruz. Bunlar reflüde söylediğimiz tavsiyeler. Bazı gıdalardan uzak kalmaları gerekiyor. Çikolata, tereyağı, kahve ve çok asitli yiyecekleri yasaklıyoruz. Sigara kesinlikle içmemeleri gerekiyor. Çünkü sigaranın mide boşalmasına ve asit salgısına doğrudan etkisi var. Hastalara bir başka önerimiz gece yatarken gövdelerinin üst kısmını yüksekte tutmaları. Bunu yapmak içinde ya yatağın şiltesinin ya da yatağın üst kısmının altına bir yükseltici koymaları gerekiyor. 45 derece eğimle sırtı dik tutarak yatmak tavsiye ediliyor. Gerekirse ileri tetkiklerden sonra operasyon önerilmektedir.

  Öneriler
  Yaşam tarzında yapılacak bir takım değişikliklerle reflü şikâyetlerini azaltmak mümkün. İşte reflüye karşı yapabilecekleriniz: Fazla kilolarınız varsa bunlardan kurtulun. Yemeklerinizi küçük ve sık öğünler halinde yemeye dikkat edin. Yiyecek ve içecekleri çok sıcak tüketmeyin. Yüksek ısı yemek borusunda hasar oluşturabilir. Yemekten sonra 2-3 saat süreyle yatmayın veya egzersiz yapmayın. Belinizi sıkacak korse ve kemerleri kullanmayın.
  Dar, rahatsız kıyafetler giymeyin. Sigara ve alkol alışkanlığınız varsa bırakın.