Mide bulantısı nasıl önlenir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Meryem tarafından 7 Oca 2012 tarihinde açılan konu


 1. mide bulantısını nasıl önlenir

  Mide bulantısının geçmesi için nane limon yapılıp alınmasının çok faydası olduğu görülmüştür.

  Sabah kahvaltısı yapılmadığı ve uzun süreli aç kalındığı zamanlarda ise mide bulantısı tekrar boy gösterecektir. Bu sebeple kişi öğünlerde dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat etmelidir.

  Temiz hava ve oksijenin mide bulantısına çok iyi geldiği bilinmektedir.

  Halen mide bulantınız sık sık devam ediyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Genellikle B6 vitaminine bağlı olarak görüldüğü için bu tür hap veya ilaçlar verilecektir. İlaçlarınızı düzenli kullanmaya başladıktan sonra mide bulantısı sorununuzdan da kurtulabilirsiniz.

  Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir

  Günde 3 öğün planlı, büyük porsiyonlar halinde yemek yerine gün boyunca az miktarda yemelisiniz; hatta saatte bir tuzlu bisküvi, kepek ekmeği, galeta gibi besinler atıştırmak bulantıya çok iyi gelebilir.

  Sabah bulantısını engellemek için gece aç yatmamalısınız. Uyumadan önce bir bardak sütle yarım sandviç yiyebilirsiniz.

  Su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı almalısınız. Ilık ya da sıcak içeceklerden çok, soğuk meyve suyu, süt ya da limonata daha çekici gelebilir.

  Dondurulmuş yüzde 100 meyve suları, soğuk üzüm, kavun, karpuz gibi meyveler ya da et suyu gibi daha farklı sıvı kaynaklarını gözardı etmeyin.

  Yemek yemediğiniz zaman, ağzınıza sert bir şeker ya da nane şekeri atarak mide asidi oluşumunu engelleyebilirsiniz.

  Taze kesilmiş limon dilimini isterseniz tuzlayarak ağzınızda emebilir ya da koklayabilirsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Tem 2014
 2. Mide Bulantısına İyi gelen Öneriler

  Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı toz zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane ve bir küçük parça kabuğuyla birlikte limon katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklen dikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  Bir dilim ekmek kızartıldıktan sonra sirkeye batınlıp üze rine nane ekilerek yenir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kılıç otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendik ten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre bek lendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı katırkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bek lendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kimyon ve sumak katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Tem 2014