Mıcrosoft Yahoo Ortaklığı

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 30 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. İnternetin devleri, ortak arama motoru kuracak


  Teknoloji dünyasının bir yılı aşkın süredir merakla beklediği Microsoft ve Yahoo anlaşması gerçekleşti.

  Sanal dünyanın devleri Microsoft ve Yahoo, internette arama ortaklığı oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı.

  Anlaşma, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'u, internette en büyük ikinci arama motoru olabilme imkânına kavuşturacak. On yıllık anlaşmayla Microsoft, internette en büyük arama motoru ve reklam lideri Google'a karşı önemli bir avantaj yakalayacak. Genişletilmiş anlaşma, Microsoft'un adını 'Bing' olarak değiştirdiği arama motorunun daha fazla kişi tarafından kullanılmasına imkân tanıyacak. Anlaşmayla Yahoo, ilk 5 yılda kendi sitesindeki tüm arama ve reklam gelirlerinin yüzde 88'ini alacak ve Microsoft'un bazı internet sitelerinde reklam satma hakkına kavuşacak. Yahoo, anlaşmanın, yıllık kârını 500 milyon dolara kadar artıracağını ve kendi arama teknolojisine yatırım yapmayacağı için yılda sermaye harcamalarında 275 milyon dolar da tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.

  Microsoft'un patronu Steve Ballmer, anlaşmayla, Microsoft'un arama motoru Bing'in rekabet için gerekli olan ölçeğe kavuşacağını söyledi. Ballmer, "Bu anlaşmayla, aramada daha fazla yenilik, reklamcılar için daha iyi değer ve tek bir şirketin şu anda hakim olduğu piyasada gerçek tüketici seçimi oluşturacağız." dedi. Yahoo da, anlaşmanın Yahoo kullanıcılarının ve reklamcıların çıkarına olacağını bildirdi. Yahoo Üst Yöneticisi (CEO) Carol Bartz, "Anlaşma, Yahoo, kullanıcılarımız ve endüstriye gemi yüküyle değer katacak. Ve bu anlaşmayla internet inovasyonu ve gelişmesinde yeni bir çağın kurulacağına inanıyorum." diye konuştu.

  Microsoft, internet arama pazarında payını artırmak umuduyla birkaç yıldır Yahoo ile anlaşmaya çalışıyordu. Şirketin yaklaşık 15 ay önce Yahoo'ya sunduğu 47,5 milyar dolarlık teklif, Yahoo'nun kurucu ortağı Jerry Yang başkanlığındaki grubun direnciyle karşılaşması üzerine Microsoft teklifini geri çekmişti. Anlaşma, ancak Jerry Yang'ın geçen yıl üst yöneticilikten ayrılmasından sonra mümkün hale geldi. Yahoo, dünya çapında internet arama pazarında yüzde 8, buna karşılık Google ise yüzde 67 pay sahibi bulunuyor. ABD'de ise Google'ın bu payı yüzde 65 iken, Yahoo'nun ise yüzde 20 civarında.