Meyve ağaçları değer tespiti nasıl yapılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sitem tarafından 11 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Meyve ağaçları değer tespiti nasıl yapılır

  Ağaçların bedeli çıplak toprak bedeli üzerine ilave edilerek ikisinin toplamı sonucunda arazinin değeri ortaya çıkar. Arazi çoğul olarak meyve bahçesi ise o zaman hakim meyve baz alınarak kapama bahçe kabul edilir ve o meyvenin net gelirine göre hesaplama yapılır. Son Yargıtay kararları bu doğrultuda.
  Özellikle arsaların kamulaştırılmasında ,arsa üzerinde bulunan müştemilata ayrıca bir ödeme yapılır. Örnek verirsek; arsa üzerinde bulunan inşaata bayındırlık Bakanlığının birim fiyatlarına göre hesaplama yapılırken meyve ağaçları ziraat mühendislerce belirlenir.

  Meyve ağaçları değer Hesaplaması

  Meyve ağaclarının ekonomik verime gelmeden önceki fiyatının belirlenmesinde fidanın pazar fiyatına verim verme yılına kadar bakım masrafı ilave edilir.Örnek olarak ceviz fidanını ele alalım.

  Fidan Fiyatı = 12,00 TL

  1 yıllık bakım masrafı = 2,50 TL

  Ceviz Fidanları normal şartlarda 6 Yıl sonra ekonomik verime başlayacağından dolayı 2 ,50 TL x 6 = 15,00 TL

  Bakım + fidan fiyatı = 15,00 + 12,00

  = 27,00 TL

  Diğer bütün fidanların tesis ücretleri bu şekilde hesaplanabilir.
    2. Meyve ağaçları değer tespiti nasıl yapılır


  Tarımsal varlıkların kıymet takdiri arazinin net gelirlerine göre yapılmaktadır.Bunun için arazi üzerinde hakim bitki deseni baz alınır. Ancak bazı arazi üzerinde hakim bitki içersine serpiştirilmiş meyve ağaçlarına sıkça rastlanılır. Bu ağaçların bedeli çıplak toprak bedeli üzerine ilave edilerek ikisinin toplamı sonucunda arazinin değeri ortaya çıkar. Arazi çoğul olarak meyve bahçesi ise o zaman hakim meyve baz alınarak kapama bahçe kabul edilir ve o meyvenin net gelirine göre hesaplama yapılır. Son Yargıtay kararları bu doğrultuda.
  Meyve ağaçları değer tespiti ziraat mühendislerince belirlenir.