Mevsimlerin meydana getirdiği değişiklikler nelerdir kısaca

'Etüt Merkezi' forumunda Büsra tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Mevsimlerin meydana getirdiği değişimler nelerdir

  Mevsimlerin doğada meydana getirdiği değişimler, nasıl ilk baharda çiçekler açıyor, yazın sıcak oluyor, son baharda yapraklar düşüyor, kışında soğuk oluyorsa insan üzerinde de bir takım değişiklikler meydana geliyor

  İlkbahar
  Havalar ısınmaya başlar, yağışlar artar, ağaçlar yeşerir ve çiçeklenmeye başlar. Kuşların cıvıltısı yükselir, karıncalar işbaşı yapar. Sobalar kaldırılır kışlık kıyafetlerin yerini daha ince giysiler alır.

  Yaz
  Güneş ışınları dik olarak yer yüzüne ulaşır. Sıcaklar baş gösterir. Ağaçlar meyve vermeye başlar. Turizm sezonu açılır. Yerli ve yabancı turist ziyaretleri başlar.

  Sonbahar
  Havalar serinler, yağmurlar yeniden gelir. Ağaçların yaprakları sararmaya ve sararan yapraklar dökülmeye başlar. Kuşlar sıcak bölgelere göç eder. Yaz aylarını geride bırakmanın verdiği mevsimsel depresyonlar hissedilir.

  Kış
  Yılın en soğuk mevsimidir. Kar yağışı bu mevsimde görülür. Günler kısalır, geceler uzar. Canlılar yuvalarından çıkmaz olur. Sobalar tekrar kurulur. Kışlık kıyafetler çıkarılır. Yazın sıcağında örtülen pikelerin yerini artık kalın yorganlar alır.

  Bu döngüye baktığımızda yüce rabbimizin bizleri farklı farlı hava şartlarında sınaması bu sınavda kimin başarılı olduğunu görmesidir. Allahu Alem.
   


Similar Threads: Mevsimlerin meydana
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Kış ve ilkbahar mevsimlerinde hangi canlıları görürüz? 6 Aralık 2012
Etüt Merkezi Canlı vücudunda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar nelerdir? 15 Ocak 2016
Etüt Merkezi İnterfaz sırasında hücrede meydana gelen değişiklikleri yazınız 13 Ekim 2015
Etüt Merkezi kasırga nedir nasıl meydana gelir 19 Şubat 2015
Etüt Merkezi Yeryüzünde Meydana Gelen Depremlerin Ortalama Kaç Saniye Sürer 27 Ekim 2011