Mevlid Kandilinin önemi kısaca

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 8 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


  1. Mevlid Kandilinin önemi nedir?


    Mevlid demek doğum zamanı anlamına gelmektedir.

    İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.s. 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur.Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.Peygamber efendimizin doğum günü biz müslümanların bayramı olarak kabul edilir.

    Bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar salatü selamı selat-ı nariye, selat-ı münciye ve selat-ı fethiye çok okunması gerekmektedir.Sevgili Peygamberimiz sas'in dünyaya teşrif ettikleri 20 Nisan 571, Pazartesi Rabiülevvel ayının 12. gecesidir ki buna Mevlid–i Nebi Kutlu Doğum denir.

    Peygamber efendimiz, mevlid gecelerinde eshab-ı kirama ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki şeyleri anlatırdı. Hz. Ebu Bekir de, halife iken, eshab-ı kiramı toplar,dı.Resulullah efendimizin dünyayı teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı. Bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzuru olmaz ama tutulması tavsiye edilmiştir.