Mevlid kandilinin hikmeti ve fazileti

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 11 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid Kandilinin fazileti ve hikmeti nelerdir?  Peygamberimiz Hazreti Muhammed s.a.v Efendimizin doğduğu güne Mevlid Kandili denmektedir.

  Peygamber Efendimiz rebiülevvel ayının on ikinci gecesi dünyaya gelmiştir. ve Müslümanlar bu günleri mevlid kandili olarak kutlamaktadırlar. Mevlid günü ve gecesi, mübecceldir, mukaddestir, mükerremdir. Şerefi, kıymeti çoktur. Resulullahın asm varlığı, ona tâbi olanlar için, kurtuluş vesilesidir. Onun mevlidi için sevinmek, Cehennem azabının azalmasına sebeb olur.

  Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına sebeb olur. Mevlid gününün fazîleti, Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azabının durdurulduğu, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Bunun gibi, mevlid gününde de azap yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli, çok sadaka, hediyye vermeli, davet olunan (uygun) ziyafetlere gitmelidir.

  Mevlid Kandilinin fazileti, mevlid kandilinin önemi nedir?

  Mevlit kandilinin anlamı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in s.a.v doğum günü olan rebiyülevvel ayının on ikinci gecesinde kutlanan kandildir.Dünyada önemli gelişmelere neden olan kutlu doğum, insanlık tarihinin en önemli olaylarından biridir.
  Çünkü O’nun dünyaya geldiği dönemde, insanlar her türlü değer ölçülerini yitirmiş,kelimenin tam anlamıyla yollarını şaşırmışlardı. Küfür ve haksızlık gönülleri karartmış, Allaha giden yoldan uzaklaştırmıştı.

  Sosyal hayat bozulmuş, ahlak tamamen raydan çıkmıştı. Kadınlara esir muâmelesi yapılıyor, bir eşya gibi alınıp satılıyordu, kız çocukları acımasızca diri diri toprağa gömülüyordu.
  Yeryüzünde insanın en çok ihtiyaç duyduğu şey olan huzur, can ve mal güvenliği kalkmış gibiydi.
  Dünyanın birçok köşesi kanlı boğuşmalara sahne oluyordu.

  İşte Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.s., böyle bir zamanda dünyaya gelmişti. Bu gecenin sabahı gerçekten de nurlu bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Bir fazilet güneşi ve hidâyet meşalesi olan Sevgili Peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir.