Mevlid kandilinde toplumumuzda ne gibi etkinlikler yapılmaktadır

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 12 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid Kandilinde ne gibi etkinlikler yapılır?

  Mevlid Kandili Peygamber Efendimizin dünyaya gelmesini kutlandığımız biz müslümanlar için büyük önemi ve anlamı olan özel bir gecedir.Peygamber Efendimiz 571 yılında Rebiul-evvel ayının 12. gevcesinde dünyaya glemiştir.Bu gece biz Müslümanların önem verdikleri kıymetli bir gecedir.

  mevlid-kandili--.

  Bu özel gece öncesinde birçok Müslüman otuç tutar Mevlid Kandili gününü oruçlu olarak geçirir.Ayrıca Mevlid Kandilinde olsun diğer tüm kandillerde olsun toplumumuzda geçmişten günümüze gelen bir det vardır kandil simiti almak yada evde annelerimizin yaptıkları hamur işleri poğaçalar ve helavalar komşulara dağıtılır komşulaırn kandilleri kutlanır.

  Büyük aranır özellikle Anne ve Babalar bu gece aranır ve kandilleri kutlanır.Televizyon ekranlarında olsun özel Mevlid Kandili programları hazırlanır.Mevlid Kandili’nde, Peygamberimizin doğumunu anlatan Mevlit okutulur. Nisan ayının ikinci haftasında Kutlu Doğum Haftası olarak çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlenir.Bu gecede Peygamber efendimizi anmak için organizasyonlar düzenlenmekte, Camilerde mevlit okutulmakta, farklı yarışmalar ve etkinliklerle bugun güzel bir şekilde değerlendirilmektedir.

  Mevlit kandili akşamı camiye gidip okunan mevlidi şerif dinlemeli tesbih namazı kılmalı cematle birlikte ve Kur’an–ı Kerim okumalı, okuyanları dinlenmelidir.Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed s.a.v’e salat ü selamlar getirilmelidir. Kaza, nafile namazı kılınmalıdır bu özel ve anlamlı gece müslümanlar tarafından çok önemlidir bayram olarak kabul edilir bol bol ibadet edilir.

  tum_yurtta_kandil_.
   
Yükleniyor...