Mevlid kandilinde kaç gün oruç tutulur

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 12 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


  1. Mevlid kandilinde kaç gün oruç tutulması gerekmektedir?    Mevlid Kandili Peygamber Efendimizin doğumun kutlandığı anlamlı ve çok kıymetli bir gecedir.Mevlid demek doğum demektir.Peygamber Efendimiz Rebul-Evvel ayının 12. gecesinde dünyaya nur gibi doğmuştur.Peygamber Efendimizin doğumu ile birçok şeyin değişeceği müjdeleride verilmeye başlanmıştır.Bu özel ve çok kıymetli gecesi en iyi şekilde idrak edebilmenizi dileriz Hayırlı Kandiller...

    Mevlid Kandili gününü oruçlu geçirmek çok kıymetlidir ayrıca mevlid kandilinin ertesi gününüde oruçlu geçirilinmesi önerilmektedir.Mevlid Kandili gecesinden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak efdaldir. Yalnızca geceden sonraki günde de oruç tutulabilirsiniz.

    Kandil günlerinde bir evvelki gün idrak edilecek geceyi karşılama babında oruç tutulur. Lakin idrak edilen gecenin gündüzünde oruç tutulması daha faziletlidir nedeni gündüzü halen idrak edilen gecenin gündüzü olduğu içindir. Rebiul-evvel ayının 11 ve 12. günleri arasındaki gecedir. 11 veya 12. gününde oruç tutmak iyi olur. Peygamber efendimiz, Pazartesi günü oruç tutardı. Sebebini sorduklarında, Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum buyurmuştur.Bu nednele sizlerde Mevlid Kandili öncesinde Mevlid kandili gününde ve sonrasında oruç tutabilirsiniz.

    mevlid-lkandili-.jpg