Mevlid Kandili Nedir? Kısaca

'Dini Bilgiler' forumunda Blizzard tarafından 23 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kısaca Mevlid kandili nedir?

  İsanoğlunun kurtuluşu için gönderilen son Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 senesinde Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

  [​IMG]

  Sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

  Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün'necat" olan mevlid kitabı O'nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

  Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

  Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O'nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.


  Hz.Muhammed'in doğumu için kullanılan terimler

  * Mevlid en-Nabi (çoğulu el-Mevlid) Peygamberin doğumu (Arapça)
  * Milad en-Nabi Peygamberin doğumu (Arapça/urduca)
  * Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Türkçe)
  * Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Urduca)
  * Eyd el-Mevliden -Navabi Peygamberin doğum Kutlaması (Arapça)
  * Eyd-e-Milad-un-Nebi Peygamberin doğum Kutlaması (Urduca)
  * Yavm en-Nebi Peygamberin günü (Arapça)
  * Mevlid er-Resul Allahın elçisinin doğum günü (Malay) Bu terimlerin çoğu Arapça WLD kökünden gelmektedir.Anlamı " doğum vermek,yapmak,veya yaratmak"
    2. Cevap: Mevlid Kandili Nedir? Kısaca

  Mevlid, doğum zamanı demektir. İslam'da Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının 11.sini 12.sine bağlayan geceyi, Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar.
    3. Cevap: Mevlid Kandili Nedir? Kısaca

  Çok aydınlatıcı bilgiler, teşekkürler...