Mevlid Kandili Ne Zamandır Kutlanıyor

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 16 Oca 2013 tarihinde açılan konu

  1. Mevlid Kandili Ne Zamandır Kutlanıyor


    İslâm dünyasında mevlit merasimi ilk defa, Mısır'da hüküm süren Fatımîler (910-1171) tarafından tertiplenmiştir. Bu merasimler saraya ait olup, sadece devlet adamları arasında düzenlenmekteydi. Fatimîler, Hz. Ali ve Fatıma'ın doğum günlerinde de mevlit merasimleri tertip ederlerdi.

    Selahaddin Eyyubî'nin eniştesi ve Erbil atabeği Melik Muzafferuddun Gökbörü tarafından 1200’lü yılların başında düzenlenen törenlerle Mevlit kutlamaları yaygınlaşmıştır. O dönemde uzun hazırlıklarla düzenlenen merasimler, bütün halkı kapsayan bir şekilde düzenlenirdi. Muzafferuddin, çevre bölgelerden bilgin ve din adamlarını Erbil'e çağırır ve kutlamalar gayet gösterişli bir şekilde kutlanmıştır.

    Osmanlılarda da Mevlit Kandili kutlanırdı. Bu kutlamalar, III. Murat zamanında, (1588'de) resmi hale getirildi. Merasimler, belirlenmiş protokol kaidelerine uygun olarak sarayda düzenlenirdi. Ayrıca önceleri Ayasofya Camii'nde, sonraları ise Sultan Ahmed Camii'nde yapılan merasimlere, devlet erkânıyla birlikte halk da katılırdı.

    Bu törenlerde, önce müezzin tarafından Kur'an-ı Kerîm okunur, bunun peşinden de vaazlar verilirdi. Daha sonra mevlithan kürsüye çıkar ve bir bölüm okuduktan sonra iner, ikinci mevlithan kürsüye çıkarak, okumaya devam eder ve belirlenmiş kaideler çerçevesinde mevlit kutlamaları son bulurdu. Bu resmi kutlamalar daha sonraları Diyanet aracılığı ile Radyo ve TV'lerde aynen sürdürülmüştür.