Mevlid Kandili İlk Kez Nerede Ne Zaman Kutlandı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Ceylan tarafından 23 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. İlk Mevlid Kandili Kutlamasının Yeri Ve Zamanı


  Her ne kadar konu hakkında iki görüş varsa da çoğu islam alimi Mevlid Kandilinin sanılanın aksine Peygamber efendimiz zamanında kutlanmadığını söylemektedir.

  Tarihe de bakıldığında Peygamber Efendimiz ve 4 halife devrindeki iç karışıklıklar ve savaşlar böyle bir kutlamaya imkan vermiyordu..

  İslam tarihine göre Hz. Muhammed'in doğumunu anma ve kutlamak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı.

  Fâtımîler, Rebiülevvel ayının 12. gününde sabahtan öğleye kadar 300 tepsi helva dağıtır, öğle namazını müteakip de Kuran tilaveti ile başlayan bir tören yaparlardı. Bu törenlere genellikle üst düzey yöneticiler katılır, halkın geniş bir katılımı söz konusu olmazdı

  Osmanlılar döneminde ''mevlid töreni''ne ayrı bir önem verildi. Osmanlı'nın ileri döneminde ''Mevlid Alayı'' diye anılan görkemli törenlerde şeyhülislam, vezirler ve diğer askeri ve mülki erkan, büyük müderrisler, belli bir düzen içinde Rebiülevvel ayının 12'sinde Sultan Ahmed Camisi'nde yerlerini alırlardı.

  Tarihteki kutlamalarda, dönemin ve bölgenin alimleri, şairleriyle din ve devlet işlerinde yararlık gösterenlere, Türk-İslam devletlerinde çok eski bir gelenek olarak görülen ve hükümdarlar tarafından taltif için hazırlanan elbiseler (hil'atler) giydirildi ve hediyeler verildi.