Mevlid kandili hakkında bilgi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Erva tarafından 11 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Mevlit kandili hakkında kısa bilgi

  Mevlit, doğum zamanı demektir. Mevlit gecesi, Rebiul-evvel ayının onbirinci ve onikinci gecedir. Peygamberimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır
  Mevlit Kandili insanların kurtuluşu için gönderilen en son Peygamber Efendimiz (s.a.v) 571 senesinde Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının onikinci. gecesi dünyaya gelmiştir. Bu mübarek geceye "Mevlit Kandili" denir.

  Efendimizin doğduğu tarihte dünyanın her yerinden cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş ve zulüm artmıştır. Peygamberimizin önderliği ve İslâm dini ile dünya aydınlandı, Yüce Allah’a inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. Efendimize inanan Müslümanlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır. Bu mübarek gece, Müslümanlar arasında yılllardan beri büyük bir coşku ve sevinç ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün'necat" olan mevlit kitabı O'nun doğumunu, mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir. Efendimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlitleri saygı ile dinlemek, Efendimize salat selam okumak ve Efendimize olan engin ve bağlılığının bir ifadesidir.

  Ebu Hüreyre (r.a.), "Hz. Peygamber (s.a.v)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: Benim misâlimle sizin misâliniz, şu temsile benzer: Bir adam var ateş yakmış. Ateş etrafı aydınlatınca, pervaneler gece kelebekleri ve aydınlığı seven bir kısım hayvanlar bu ateşe kendilerini atmaya başlarlar. Adamcağız onları kurtarmaya mâni olmaya çalışır. Ancak hayvanlar galebe çalarak çoklukla ateşe atılırlar. Ben tıpkı o adam gibi ateşe düşmememiz için belinizden yakalıyorum, ancak siz ateşe ateşe koşuyorsunuz"

  kandil mesajı.jpeg