Mevlid kandili gecesi kılınacak namaz

'Sorularla İslamiyet' forumunda Demet tarafından 30 Ara 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid kandili gecesi kılınacak namaz

  Peygamber Efendimizin doğduğu geceyi işaret eden Mevlid Kandili müslümanların kutladığı mübarek gecelerden birisidir. Bu gece inanan insanların yaptığı ibadetlerden biriside tesbih namazı kılmaktır.
  Mevlid kandili gecesi kılınacak namaz kaç rekattır?

  Günahların affına vesîle olan tesbih namazı 4 rekat olarak kılınır. Bu namazı kılabilmek için tesbihi ezbere bilmek gerekir. Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.
  Mevlid Kandilinde okunacak tesbih;
  "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

  Mevlid kandili gecesi kılınacak namaza nasıl niyet edilir?
  Kandil namazına şöyle niyet edilir;
  Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerîfin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili habîbin, başimızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz Sallallahu Aleyhi Wesellem'in hürmetine ve bu geceki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Allâhü Ekber“

  Mevlid kandili gecesi kılınacak namaz:

  "Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır. Yukarıdaki tesbih:
  -"Sübhâneke"'den sonra 15 kere,
  -Zamm-ı sureden sonra 10 kere,
  -Rükûda 10 kere,
  -Rükûdan doğrulunca 10 kere,
  -Secdede 10 kere,
  -Secdeden doğrulunca 10 kere,
  -İkinci secde de 10 kere, okunur.
  Böylece birinci rekat kılınmış olur.
  İkinci rekata kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır. Mevlid Kandili tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir.
  İkinci rekatte oturulduğunda, "Et-tehiyyâtü..." den sonra, "Allâhümme salli..." ve "Allâhümme bârik...", üçüncü rekat için ayağa kalkıldığında da "Sübhâneke..." okunacaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Oca 2015