Mevlid kandili bidat mıdır

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 12 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Mevlid kelimesinde "doğum" mânası vardır. Kandil kelimesinde de, belli günlerde yakılan aydınlık anlamı mevcuttur. İkisini bir araya getirip de Mevlid Kandili dediğimizde, Resûlüllah`ın doğum gecesinde minarelerde yakılan kandiller hâtıra gelmektedir.

  Biz Müslümanlar, her sene Rebiü`l-evvel ayının on ikinci gecesine giriş teşkil eden geceyi dinî merasimlerle ihyâ ederiz.Kandillerle donatılan camiler bu niyetle dolar, taşar bu mübarek gece dolu dolu geçer ibadetlerle ihya edilir.

  İnsanların mevlid-i nebevi için toplanıp Kur’an okumaları, Hz. Peygamber a.s.m’in veladetiyle ilgili haberleri menkıbeleri seslendirmeleri, bu münasebetle yemek tertiplemeleri bida-i hasenedir güzel bir bidattır.

  Kur'an ve Sünnette, Allah Teâlâ ve elçisi Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-'in teşrî buyurduklarına uymakla emrolunma ve dînde bid'at çıkarmaktan da yasaklanma konusunda bildirilen şeylerde asla şüphe yoktur kandil günleri ve geceleri, Müslümanların mübarek gün ve geceleridir. Bu mübarek gün ve gecelere kıymet veren Allahü teâlâdır. Peygamberler de insandır. Ancak Allahü teâlâ onları kıymetlendirmiş, güzide mevki ihsan etmiştir. Diğer insanlardan niye ayırt ediliyor denemediği gibi, bazı gün ve geceleri kıymetli yaratan Allahü teâlâya da bugünleri diğer günlerden niye ayırdı denemez.

  Mübarek geceler, İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tevbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. Bu geceleri ihya etmeli ve gecelere saygı göstermelidir.

  Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

  "(Ey Peygamber!) De ki: Allah'ı gerçekten seviyorsanız, bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah, (mü'min kullarının günahlarını) çok bağışlayan ve (onlara) çok merhametli olandır. (Âl-i İmrân Sûresi: 31)

  mevlid-kandili-.
   


Similar Threads: Mevlid kandili
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Mevlid kandili gecesi hangi namaz kılınır 2 Ocak 2015
Dini Bilgiler Mevlid kandilinde gerçekleşen mucizeler 29 Aralık 2014
Dini Bilgiler Mevlid kandilinde toplumumuzda ne gibi etkinlikler yapılmaktadır 12 Ocak 2014
Dini Bilgiler Mevlid kandilinde kılınacak namaz 12 Ocak 2014
Dini Bilgiler Mevlid kandilinde kaç rekat namaz kılınır 12 Ocak 2014