Mevlananın sabırla ilgili söylediği sözler

'Güzel Sözler' forumunda Yasemin tarafından 22 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Mevlana Celaleddin rumi'nin sabır ile sabırlı olmak ile ilgili söylediği güzel sözler vardır.Mevlananın sabır ile ilgili söylediği güzel sözleri sayfamızda okuyabilirsiniz.

  Mevlananın Sabır ile ilgili söylediği güzel sözler:

  Tesbihlerin ruhu sabırdır.

  Üzülme! Dert etme can! Görebiliyorsan, dokunabiliyorsan, nefes alabiliyorsan, yürüyebiliyorsan, ne mutlu sana! Elinde olmayanları söyleme bana, elinde olanlardan bahset can! Üzülme! Geceler hep kimsesiz mi geçecek? Gidenler dönmeyecek mi? Yitirdiğin her ne ise; bir bakarsın yağmurlu bir gecede veya bir bahar sabahında karşına çıkmış. Bil ki, güzellikler de var bu hayatta, gel git’lerin olmadığı bir hayat düşünebilir misin? “Hüzün olgunlaştırır”, “kaybetmek sabrı öğretir” (Mevlana)

  Tanrı, kendi eserine bakanın yanında var, zatına bakanın yanında ise yoktur.

  Sabır, kurtuluşun anahjtarıdır. (Mevlana)

  Acıya sabredersin, adı metanet olur, İnsanlara sabredersin adı hoşgörü olur, Dileğe sabredersin adı dua olur, Duygulara sabredersin adı gözyaşı olur, Özleme sabredersin adı hasret olur, Sevgiye sabredersin adı aşk olur. (Mevlana)

  Hoşlanmadığınız bir şey, belki de sizin için hayırlıdır! Bunun dışındaki yaptığınız yorumlar ve üzülmeler gereksizdir, biçaredir. Unutmayın; Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu almaktır. (Mevlana)

  Allah sana sıkıntı vermekle, tozunu, kirini alır, niye kederlenirsin? (Mevlana)

  Her şeyin anahtarı sabırdır. Civcivi, yumurtaları kuluçkaya yatırarak elde edersiniz, kırarak değil! (Mevlana)