Metalik Bağ Nedir? kısaca

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 9 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Metalik Bağ Nedir?

  Metalik bağ özellikleri: Metalik bağ, pozitif atom çekirdeklerinden ve çevresindeki serbest elektrondan oluşur. Metal atomlarını katı ve sıvı halde bir arada tutan kuvvetlerdir ve metal atomları arasında metal bağı etkileşimini meydana getirirler.

  Metallerde değerlik (valans) elektronlar, atom çekirdekleri tarafından kuvvetli tutulmazlar. Bunun nedeni metallerin iyonlaşma enerjileriyle elektronegatiflikleri oldukça düşüktür. Bunun sonucu olarak metal atomlarının en dış elektronları nispeten gevşek tutulur. Metalik bir kristalde, en dış elektronları çıkarılmış atomlardan ibaret olan pozitif iyonlar kristal örgüde ilgili yerlerde bulunur ve en dış elektronların örgünün her tarafında serbestçe hareket etmesiyle de kristaldeki atomlar bir arada tutulur.

  Metalik Bağ Örnekleri
  Diğer bir deyişle örgü içerisinde dağılan ve kristalin bütününe ait olan elektron bulutu ile pozitif iyonlar arasındaki elektrostatik çekim metalik bağı meydana getirmektedir. Bu da metallerde yüksek ısı ve elektrik iletkenliğine neden olur. İyonlaşma enerjisi azaldıkça metalik bağlar zayıflamakta ve değerlik elektronları sayısı artıkça metalik bağ kuvveti artmaktadır.
   


Similar Threads: Metalik Bağ
Forum Başlık Tarih
Ders notları kimyasal bağ çeşitleri nelerdir 23 Ocak 2016
Ders notları Pisagor Bağıntısı Ve Özel Üçgenler 22 Haziran 2012
Ders notları Ünlüler Hangi Ajansa Bağlı 11 Aralık 2012
Ders notları Hangi Vergi Dairesine Bağlıyım 11 Aralık 2012
Ders notları Amerikan Bağımsızlık Savaşı 31 Mart 2012