Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermek

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermek

  [​IMG]
  Metabolizma hızı hem organlarımız açısından hem de kilo alıp vermemiz açısından oldukça önemlidir. Çünkü organların çalışması için vücudun gün boyu ihtiyaç duyduğu minimum enerji değeridir metabolizma hızı. Eğer metabolizma hızınız yüksek ise gün boyu daha fazla kalori yakar ve daha çabuk kilo verirsiniz. Eğer metabolizma hızınız yavaş ise bu size zayıflama döneminde oldukça büyük sıkıntılar yaşatır. Bu nedenle metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayan gıdalar tüketmeye özen göstermek gerekir.

  Her insanın metabolizma hızı cinsiyetine, yaşına, kas yoğunluğuna, vücudundaki yağ miktarına göre değişebilir. Bazı insanlar vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için her gün 1300 kaloriye ihtiyaç duyarken bazı kişilerde bu rakam 2000’e kadar çıkabilmektedir.

  Bakalım metabolizmayı hızlandıran besinler arasında neler varmış. İlk olarak acı biber.. Acı biber metabolizmayı hızlandıran gıdalar arasında ilk sırada yer alır. Acı biber yedikten sonra yaklaşık olarak 3 saat boyunca metabolizma hızınız 2 katına çıkacaktır. Bu nedenle yemeklerin yanında ve yemeklerin yapımında bol bol acı biber tüketin.

  İkinci sırada zencefil geliyor. Zencefil metabolizma hızını %20 oranında arttırmaktadır. Zencefilin sindirime yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca vücut sıcaklığını yükseltir.

  Listenin 3. sırasında Yeşil Çay bulunuyor. Yeşil çayın yanında mate, biberiye gibi diğer bitki çaylarının da metabolizmayı hızlandırdığı biliniyor.

  Balık, tavuk, hindi gibi protein kaynaklarını daha çok tüketin. Bunun yanında brokoli, ıspanak elma, portakal, greyfurt gibi lifli yiyecekler yine metabolizmanızı hızlandıracaktır.

  Son olarak tarçının zayıflamaya büyük etkisi olduğunu belirtmekte fayda vardır. Tarçın hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de kan şekerinizi düzenler. Yemeklerden sonra ise daha uzun süre tok hissetmenizi yine tarçın sağlamaktadır.