meslek seçmek

'Bebek Bakımı' forumunda Blue tarafından 18 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. MESLEK SEÇİMİ

  --------------------------------------------------------------------------------
  MESLEK NEDİR?

  Meslek insanlara yararlı mal veya hizmet üretmek ve karşılığında bir gelir elde etmek için yapılan, belli bir eğitimle kazanılan ve kuralları toplumca belirlenmiş faaliyetler bütünüdür.

  Ancak, geçimi için para kazanmak zorunda olmayan insanların da bir meslek sahibi olduklarını görmekteyiz.

  Bu durumda mesleğin sadece hayatı kazanmak için yapılan etkinlikler bütünü olmadığını, aynı zamanda insanın gizil güçlerini kullanma ve geliştirme yolu olduğunu söyleyebiliriz. Gizilgüçlerin kullanılması insana mutluluk verir. Bir kimse gizilgüçlerini kullanabileceği; kendini gerçekleştirme olanağı bulabileceği bir çalışma alanına girerse bu mutluluk gerçekleşebilir.

  MESLEK SEÇİMİ

  Ne var ki, gençlerin gizil güçlerine ve yeteneklerine uygun bir meslek alanı seçmeleri giderek güçleşen bir gelişim görevi haline gelmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle sürekli olarak meslek çeşitleri artmakta, bu da çağımızda bir gencin meslek seçimini oldukça güçleştirmektedir.

  Meslek seçimini güçleştiren diğer bir etmen ise, bireyin kendini doğru, ayrıntılı ve gerçekçi olarak değerlendirmede güçlük çekmesidir. Bir meslek ve ona hazırlayıcı eğitim programını seçme durumunda olan gencin öncelikle ne gibi özelliklere ( bedensel ve zihinsel yetenekleri,maddi destek kaynakları vb.) sahip olduğu ve seçeceği mesleğin hangi ihtiyaçlarını karşıladığına ilişkin net ve ayrıntılı bilgileri öğrenme olanağı bulamamakta, kendini mesleki gereklilikler yönünden değerlendirmede güçlük çekmektedir.

  Meslek seçimi kişinin yaşamında vermiş olduğu en önemli kararlardan biridir. Meslek seçmek yaşam biçimini seçmek demektir. Meslek seçimi bir anlamda bir kimsenin yaşamının en az üçte birini ne gibi faaliyetler yaparak geçireceğine karar vermesidir. Verilen bu karar bir kişinin yaşamını nasıl bir çerçevede geçireceğine kimlerle etkileşimde bulunacağını belirlediği gibi. Kişinin dünya görüşü, değer yargılarını, ideallerini de biçimlendirir.

  Çocuğun, böyle önemli bir kararı alınmasını etkileyen pek çok etken vardır. Beğenilen, sevilen kişilerin mesleklerine özenmek, günümüzde popüler olan mesleği edinmek, daha çok fazla para kazanılan mesleği seçmek, toplum içinde sadece saygınlığı olan meslekleri seçmek, öğretmenlerin uygun gördüğü meslekleri seçmek, iş bulması kolay olan meslekleri seçmek, üniversiteye girmeyi kolaylaştıran, düşük puanla yerleşilen meslekleri seçmek, sevildiği sanılan meslekleri seçmek, (Sadece olumlu özellikleri tanınarak yanılgıyla seçmek), hayallerle geliştirilen idealdeki meslekleri seçmek, gibi...

  Bu etkenlerden en önemlilerinden biri de bireyin içinde yetiştiği aile ortamıdır. Özellikle anne babaların çocuklarının gelecekle ilgili mesleki ve eğitsel planlarında önemli bir etkisi bulunmaktadır. Pek çok Anne - Baba’nın çocuğunun geleceği ile ilgili bir çok hayali vardır. Bazen farkında olarak ya da olmayarak çocuklarını belli bir mesleğe doğru yönlendire bilirler. Bu meslek aile mesleği olabilir, anne ya da babanın arzulayıp ta giremediği, çocuğu için uygun gördüğü meslek olabilir. Öte yandan çocuklarda gelecekleri ile ilgili bir karar alırken, öncelikle anne babalarına danışmakta, eğitsel planlarına kendileri karar verdikleri zaman genellikle yetenekleri, ilgileri gibi kişisel özelliklerinin seçecekleri mesleğe uygun olup olmadığını değerlendirmeden ve iş dünyasını yeterince tanımadan bir mesleki karar verebilmektedirler.

  Çocuğu için iyi bir meslek, parlak bir gelecek istemek her ana babanın hakkıdır. Ancak ana babaların dile getirdiği bu iyi meslek, parlak gelecek tanımı ve buna erişmenin yolları konusundaki görüşleri çeşitlilik göstermektedir.

  * Aile gücünün devamını getirme, hayalleri gerçekleştirme, çabalarının boşa

  gitmediğini görme, onun için yaptıklarını görme, onu görmek istediği gibi görme, kendi gücüyle kıyaslama

  Kendi devamını görme ,hayatta bir dayanağı olmalı, onun hayat pratiğinde başarılı görme, kişi ve aile ölçeğinde gurur duyma, özel beklentiler .