Meslek Liselerinde Yeni Müfredat

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 27 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Üniversiteye giriş sınavlarında liseler arası katsayı farkını kaldırmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Meslek Liselerinde okuyanların okudukları derslerinde düzenlemeye gitti. Ygs ve Lys sınavlarında puanları kesilmeyecek olan Meslek Liselilerin bu sınavlara hazırlık kapsamında diğer düz liseli öğrencilerden geri de kalmamaları için seçmeli dersler konuldu.

  Bu seçmeli dersler Lise 2. sınıftan itibaren seçilebilecek. Önceden Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersleri sadece Lise 1. sınıfta gören Meslek Lisesi öğrencileri dilerlerse bu dersleri Lise 2,3 ve 4. sınıflarda da seçebilecekler.

  Seçmeli dersler, meslek liselerinde Lise 2 ve Lise 3. sınıfta haftada 6'şar saat, Lise 4'te de haftada 5 saat olacak. Ayrıca daha önce okutulmayan Türk Edebiyatı Dersi de meslek liselerine Lise 3'te haftada 2 saat olarak verilecek. Ayrıca Geometri dersi tüm Lise 1. sınıflarda ortak dersler kapsamına alındı.

  Yeni düzenlemeyle Resim, Müzik ve Beden eğitimi dersleri "seçmeli zorunlu ders" olarak okutulacak.

  Meslek Liselilerin Yapması Gerekenler :
  A - Meslek Lisesine bu yıl (2009-2010) başlayanlar

  * Ders yoğunluğuna çabucak adapte olmalısınız. Dersleriniz oldukça yoğun olacak ve ilerleyen sınıflarda bu yoğunlukta bir azalma olmayacak.
  * Bölümünüzle ilgili Ygs ile girebileceğiniz 2 yıllık ve 4 yıllık fakültelerin bir listesini hazırlayın ve bu fakültelerden mezun olanların hangi işlerde çalışabileceklerini araştırın, kafanızda bir bölüm belirdikten sonra o bölüme odaklanın.
  * Lise 1 alışma, Lise 2 başlama, Lise 3 çalışma ve Lise 4 yoğunlaşma yılı bunu unutmayın.
  * Hemen Ygs ve Lys'ye odaklanmayın, mesleğinizi iyi öğrenin, alanında iyi olan meslek liseliler gerçekten artık çok aranıyor.
  * Kitap okuyun, mümkün olduğunca çok. Dinlendirici olması sebebiyle, Klasik hikaye ve romanları tercih edin.
  * Lise 2,3 ve 4'te seçeceğiniz derslerde dikkatli olun. Girmek istediğiniz bölümle ilgili hangi dersler daha etkili puan açısından bunu öğrenin

  B - Meslek Lisesi son sınıfta olup 2010 yılında Ygs ve Lys'ye girecekler

  * Bu haberimiz sizinle ilgili değil aslında ve çoğunuz ne kadar şanssız olduğunuzu düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Sistemlerin yenilendiği yıllar yaşanan karmaşa arasından akıllı kişiler, çıkmasını daima bilirler.
  * Sitemizde de yayınlanan dökümanları iyi takip edin, hangi 2 yıllık ve 4 yıllık fakültelere ek puanla girebilirsiniz öğrenin ve vakit kaybetmeden ilgili derslere çalışın.
  * Ygs sınavıyla, lisede okuduğunuz bölümle ilgili 4 yıllık bölümlere girme şansınızı iyi değerlendirin, çünkü düz liseliler bunu Lys sınavıyla başarabilirler ancak ve Lys konuları Ygs konularından daha ağır.
  * Her bölümün ortak dersleri belli; Türkçe ve Matematik, bu iki derste çok iyi olmaya çalışın.