Mescid-i Kıbleteyn - Kibleteyn Mescidi

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 18 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Mescid-i Kıbleteyn, Kıbleteyn Mescidi,Mescid-i Kıbleteyn nerede,Mescid-i Kıbleteyn resimleri,Mescid-i Kıbleteyn hakkında bilgi,
  [​IMG]

  Mescid-i Kıbleteyn, Medine'nin Kuzeybatısında Vebere Harresi denilen mevkide bulunan bir mesciddir. Mescid-i Nebevî'ye 5 km. uzaklıktadır. İlk adı içinde bulunduğu bölgede yerleşik olan kabile dolayısıyla Benî Selime Mescidi'dir.

  İslamın ilk yıllarında namazlar, Kudüste bulunan Mescid-i Aksaya doğru kılınıyordu. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) kıblenin Kabe olmasını, yani namazların Kâbeye dönülerek kılınmasını çok arzu ediyor ve bu konuda Allahtan gelecek emri bekliyordu. Hicretten 18 ay kadar sonra, Şaban ayının 15. günü (Berat Kandilinde) Hz.Peygamber'e, Bakara suresinin "Yüzünün semada dolaşıp durduğunu muhakkak görmekteyiz; Seni hoşnut olacağın kıbleye çevireceğiz. Haydi! Yüzünü Mescid-i Haram'a çevir!..." anlamındaki 144. ayeti indi.
  Bunun üzerine Peygamber Efendimiz, namazı bozmadan hemen Kâbe istikametine döndü, cemaat de saflarıyla birlikte döndüler. Böylece Kudüse doğru başlanan namazın son iki rekatı Kâbeye yönelerek tamamlandı. İşte bu bakımdan bu mescide Mescid-i Kıbleteyn (İki Kıbleli Mescid) denir.
  [​IMG]

  [​IMG]