Merzifon Hakkında bilgi Merzifon Haritası

'Türkiyem' forumunda Aysell tarafından 18 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Merzifon Organize Sanayi Bölgesi 1987 yılında Amasya İl Özel İdaresi (% 44), Merzifon Belediyesi (% 40), Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası (% 10), Merzifon Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi (% 6) iştiraki ile kurulmuştur. 1991 yılı DPT yatırım programında yer alıp, bölge iç yolları, kanalizasyon ve yağmursuyu şebekesi, yol drenajları, içme suyu şebekesi, deşarj hattı AG_OG elektrik şebekesi ve enerji nakil hattı işlerini kapsayan Alt Yapı İnşaatları 1995 yılında ihale edilerek yapımına başlanmıştır. 2000 yılında çıkarılan 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu gereği Kuruluş Protokolümüz Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca onaylanıp, tüzel kişiliğimiz iktisap ettirilmiştir. 2002 yılında Altyapı inşaatlarımız tamamlanarak işletmeye geçilmiştir.

  Bölgemizin mevcut alanı 112 Ha. olup, bölgenin kuzeyinde Sanayi Ticaret Bakanlığınca yer seçimi onaylanmış, 1/1000 ölçekli uygulama imar planları bulunan, kamulaştırma ve altyapı inşaatları yapılacak yaklaşık 45 Ha. OSB genişleme alanı ile bölgenin güneyinde yaklaşık 185 Ha. Alan 1/100 ölçekli İl Çevre Düzeni Planlarına OSB tevzi alanı olarak lekelenmiştir.  Bölgemizde 49 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Bunlardan 34 adedinde üretime geçilmiş, 6 adedi inşaat ve 7 adet proje halinde olmak üzere toplam 47 adet parsel yatırımcılara tahsis edilmiştir. 2 adet de boş parselimiz bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgemizde yaklaşık 2700 kişi çalışmaktadır. Sadece Merzifon değil, civar il ve ilçelerde yaşayan kişiler de, bölgemizde istihdam edilmektedir.

  Bölgemiz, kalkınmada öncelikli yörede ve coğrafi konumu itibariyle Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinin, Ankara-İstanbul yol güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Karayolu taşımacılığında ana kavşak üzerinde olması, denizyolu taşımacılığında Samsun limanına 110 Km, demiryoluna 25 Km ve Merzifon Havaalanına 5 km mesafede yer alması nedeni ile Karadeniz’in gözde ticaret ve sanayi merkezi konumundadır.

  Amasya Merzifon Haritası


  merzifon.jpg merzifon-2.jpg