Merhamet İle İlgili Hadisler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Sitem tarafından 12 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Merhamet Hakkında Hadisler


  Merhamet Hadisleri

  "Merhamet edenlere, Allah da merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin. " (Ebû Dâvûd, Edeb, 58; Tirmizî, Birr, 16)

  " De ki: Ey nefisleri aleyhine (günah işlemekle) haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir." (ez-Zümer 39/53)

  "Rahmetim her şeyi kuşatmıştır. Onu (bilhassa) müttakîlere, zekat verenlere ve âyetlerimize inananlara yazacağım." (el-A'râf 7/156)

  "Cenâb-ı Hak rahmetini yüz parçaya ayırdı; bunun doksan dokuzunu kendi katında tuttu da bir parçasını yeryüzüne indirdi. İşte bu bir parça rahmet sebebiyle yaratıklar birbirine merhamet eder. Ana atın, (süt emzirirken) yavrusuna zarar verir diye ayağını yukarı kaldırması bile, bu yüzde birlik rahmetin eseridir. " (Buhârî, Edeb, 19, Müslim, Tevbe, 17)

  "Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki,göktekiler de size merhamet etsin." Ebû Dâvûd, Edeb, 58

  “ Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer maruftur.(Tirmizi, Hz. Cabirden rivayet etti kutub-ı sıtte, 2. Cilt)

  “ Mümin kişi, diğer mümine karşı duvar gibidir, birbirlerini takviye ederler.(Nesai kutub-ı sıtte, 2. Cilt , Sf. 374)

  Allah uğrunda birbirine muhabbet eden kimseler, Onun gölgesinden başka gölge olmayan günde, Ounu Arş-ı Alâsının gölgesindedirler. Kendilerine nurdan kürsüler kurulur. Onların Rableri ile olan meclislerine, Peygamberler, sıddıklar ve şehidler bie imrenirler.(Hz. Muaz İbni Cebel r.a.) Ramuz El-Hadis s.233
   
Yükleniyor...