Mercek Tipleri

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


  1. Mercek türleri, görme bozukluğunda kullanılan mercekler, kaç çeşit mercek vardır,

    Görme bozukluklarının düzeltilmesinde çeşitli mercek tipleri kullanılır. Miyop bir gözün ön-arka çapı normalden uzun olduğundan, göz merceği belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri ağtabakada odaklayamaz. Net görüntü ağtabakanın önünde oluşur. Iraksak bir mercek gözün odak uzaklığını artırır, böylece görüntü ağtabaka üzerine düşecek biçimde odaklanır.

    Hipermetroplarda ise gözün ön-arka çapı normalden kısadır. Göz merceği, yakındaki nesnelerin görüntülerini ağtabakanın üstüne düşürecek kadar eğriliğini değiştiremez. Böylece görüntü ağtabakanın arkasında oluşur. Yakınsak mercekle kırılma derecesi artan ışınların toplanacağı odak uzaklığı kısalır ve görüntü ağtabakanın üstüne düşer.

    Saydam tabaka eğriliğinin düzensizliğine bağlı bir görme kusuru olan astigmatlığın düzeltilmesinde silindirik mercekler kullanılır. Astigmatlıkta, saydam tabaka üzerinde birbirini dik olarak kestiği varsayılan iki eksenin eğriliği birbirinden farklıdır. Böylelikle paralel bir ışık demeti, merceğin odağında bir nokta değil çizgi oluşturur. Bu ise görüntünün bozulmasına yol açar. Silindirik mercekler bu iki eksendeki eğrilik farkını, her eksen için farklı güçte kırarak ortadan kaldırır.

    Bazı durumlarda merceklerin "güneş gözlüğü" işlevi de görerek göze gelen ışınları süzmesi istenir. Bu amaca uygun çeşitli renkli mercekler vardır. Bunlar ışık tayfının bütün dalga boylarını belirli ölçüde emerek ışık şiddetini azaltabilir. Tayftaki ışınların bir bölümünü geçirmeyen renkli mercekler de vardır. Bazı mercekler ise morötesi ışınlan emer. Kayakçılar morötesi ışınların zararlı etkisini önlemek için bu mercekleri kullanırlar.