Menteşeoğulları Beyliği Kurucusu

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 14 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Menteşeoğulları Beyliği Kuruluşu Hakkında Bilgi


  Menteşeoğulları Beyliği'ni Kim Kurmuştur


  Menteşeoğulları Beyliği adını aldığı Menteşe Bey tarafından Anadolu beylikleri döneminde kurulmuştur.13. yüzyılda kurulan beylik bugünkü Muğla ili sınırları içerisindedir.

  Bölgede 13. yüzyılın ikinci yarısından sonra başlayan Menteşe Beyliği hakimiyeti, Antalyanın Alakır Çayı batısından itibaren; Finike, Kaş, Elmalı, bütün Muğla, Çameli, Acıpayam, Tavas, Bozdoğan ve Çineye kadar yayıldı. Donanmaya sahip olan Beylik, Akdeniz ve Ege denizi nde faaliyetlerde bulundu.

  Menteşe beyleri, ilme, alimlere çok değer verir, himaye ederlerdi. Mevlana'nın torunlarından Ulu Arif Bey'e hürmet gösterip; Mevleviliğin, bölgelerinde yayılmasına müsaade etmişlerdir. Menteşeoğlu İlyas Bey adına İlyasiye fit-Tıb adında bir tıp kitabının, Menteşeoğlu Mehmet Bey oğlu Mahmud Çelebi adına da Bazname adında avcılığa dair bir kitabın Farsçadan tercüme edilmiş olması bir başka örnektir.


  Menteşeoğulları güçlü bir donanma geliştirme yolunda ciddi çalışmalar yapmış olmaları nedeniyle de diğer Anadolu Beylikleri arasında dikkat çekmektedir. Mısır daki Memluk Devleti Frenklere karşı Anadoludan yardım istediğinde, Menteşeoğulları'nın 200 kadırga gönderme vaadinde bulunmuş olmaları denizlerdeki güç ve seviyelerini göstermesi bakımından önemlidir.