Menopozda Egzersiz

'Kadınca' forumunda EyLüL tarafından 22 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Menopozda Egzersizler
  Menopoz döneminde hangi egzersizleri yapmak gerekir

  Menopoz dönemi kadınlarda hormon seviyelerindeki ani düşüşle ortaya çıkan fizyolojik ve doğal bir süreçtir. Bu dönemde kadınları bekleyen pek çok can sıkıcı sorun vardır. Sıcak basmaları, geceleri uykudan dahi uyandıran aşırı bir terleme problemi, uykusuzluk, depresif ruh hali ile yorgunluk ve baş ağrıları pek çok kadını bitkin, halsiz düşürür. Cinsel istekteki azalma, kas ve kemiklerde meydana gelen zayıflama, kalp-damar problemlerine yatkınlaşma ve kilo artışı da menopozdaki kadınları huzursuz eder. Osteoporoz yani kemik kırılganlığının artışı bu süreçte hızlandığından el bileği, kalça ve omurga kemiklerinde kırıklar meydana gelebilir. Tiroid sorunları çoğalır. Karın bölgesinde yağlanma görülür. Yani menopozdaki kadınlar hem fiziksel, hem de ruhsal ve duygusal yönden yorulur, yıpranır.

  Bazı küçük önlemlerle menopoz dönemini rahat geçirmeniz mümkündür. Doğru bir beslenme programı ile doktorunuzun önerisiyle başlayacağınız hormon takviyeleri bu dönemde size yardımcı olacaktır. Menopoz hazırlıklarından bir tanesi de egzersiz alışkanlığıdır.

  YÜRÜYÜŞ VE GÜÇ EGZERSİZLERİNİ BİRLEŞTİRİN
  Burada önemli olan hem aerobik hem de güç egzersizlerini doğru bir şekilde birleştirmektir. Yürüyüş aerobik egzersizlerin en kolayıdır. Bununla birlikte bisiklete binmek, hafif hızla koşmak, ip atlamak, golf oynamak, tenis ve yüzme gibi sporlar da aerobik egzersizlerdendir. Bunları her gün yaklaşık 30 dakika, rahat rahat nefes alıp vererek, soluk soluğa kalmadan, sizi rahatlatacak bir şekilde yapmalısınız.

  Salzburg Üniversitesinde yapılan yeni bir çalışma yavaş bir şekilde ve birkaç tekrardan oluşan güç egzersizlerinin menopoz dönemi kadınlarına daha faydalı olduğunu ortaya koydu. Hafta 2-3 kez 10-20 dakikalık sürelerle hafif ağırlıklarla yavaş yavaş çalışmak menopoz sıkıntılarınızı atlatmakta size yardımcı olur. Bunun için bir egzersiz uzmanından da yardım alabilirsiniz.

  Unutulmaması gereken başka bir nokta da eklem rahatsızlığı olanların eklemlerini zorlamayacak, romatizmal eklem ağrılarının şiddetlendiği dönemlerde yangısal süreçleri arttırmayacak bir program uygulamalarıdır.
   
Yükleniyor...