Menopoz nedir?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Misafir tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Menopoz nedir etkileri nelerdir?

  Kadın hayatının yumurtlama fonksiyonlarının sonlandıktan sonraki doğal bir aşamasıdır. Adetlerin kesilmesi ve doğurganlığın bitmesi halidir.

  Üreme döneminden yaşlılığa geçiş dönemine “Klimakteriyum” denilmektedir. Kadın hayatındaki önemli bir dönüm noktasıdır. Bu geçiş döneminde görülen son adet kanamasına ise “menopoz” adı verilir. Buna karşılık, menopoz ile ilgili bütün sorunlar ve bu son adet kanamasından sonrası için de “menopoz” kelimesinin kullanıldığını görüyoruz. Son adet kanaması olarak isimlendirilen menopozdan bir süre önce başladığı kabul edilen ve bazı önemsenmeyen belirtilerin oluşabildiği döneme “menopoz öncesi dönem” (premenopoz) denilir. Genellikle 40′lı yaşlarda başladığı kabul edilir ve bu dönem kadının gördüğü son adet ile sonlanır.

  Menopozdaki temel değişiklik kadınlık hormonu olan östrojenin yumurtlamanın durması sonucu azalmasıdır.Böylece kadında

  -Ateş basma,terleme,çarpıntı
  -Uykusuzluk,sinirlilik,(ruhsal çöküntü) depresyon,unutkanlık,halsizlik,çabuk sinirlenme
  -Bazan cinsel istekte (libido) azalma
  -Kemik erimesi(osteoporoz)
  -Damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi
  -Cinsel organlarda çekilme(atrofi) ,kuruluk,ağrılı ilişki
  -İdrar kaçırmaya kadar varan idrar yollarında atrofi ortaya çıkmaktadır.

  Kadınlar bir sabah uyandıklarında kendilerini menopoza girmiş olarak bulmazlar.Menopoz 20 yıl süren değişikliklerin tam ortasındaki dönemdir.40 yaşından sonra kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları,aralıklı ateş basma ve terlemeler,psikolojik değişiklikler ortaya çıkmaya başlar.Daha sonra yakınmalar giderek artar ve adet tamamen kesilir. Bu dönemde 1 yıl adet kanamalarının olmaması menopoz tanısı için yeterlidir. 6 aydan daha fazla adet gecikmeleri araştırılıp kandaki estrojen ve yumurtlamayı uyaran hormon (FSH) seviyeleri ölçülerek kesin tanı konulur. Ancak adet düzensizlikleri veya düzensiz kanamalar "menopoza giriyorum" düşüncesiyle normal karşılanmamalı; hasta doktoruna başvurarak bu değişikliklerin gebelik ve kadın cinsel organlarının kanserlerinde de görülebileceği göz önünde tutularak bu hastalıklar dikkatle araştırılmalıdır.


   


Similar Threads: Menopoz nedir
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Monomer nedir 14 Haziran 2017
Ansiklopedik Bilgi Pragmacılık Nedir? Kısaca 24 Mart 2017
Ansiklopedik Bilgi Ölüm Nedir? Felsefe Tanımı Anlamı 26 Aralık 2016
Ansiklopedik Bilgi Nükleer fizik nedir? 18 Aralık 2016
Ansiklopedik Bilgi Paleoiklim Bilim Nedir? Kısaca 22 Kasım 2016