Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Etmeli?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 3 Şub 2014 tarihinde açılan konu

  1. Menopoz Döneminde Dikkat Edilmesi gerekenler


    Menopoza giren kadınların yaşam tarzlarıyla birlikte sosyal aktiviteleride değişiyor malesef.Menopoza giren kadın birçok şeyden kendini alıkoymaya ve daha geride yaşmaya başlıyor hayatını.Menopozla adetten kesilen kadınların vücutlarında oluşan birtakım değişiklikler, yaşam tarzlarını da etkiliyor elbette.Bu sıkıntılı dönemlerini yaşamlarında yapacakları değişiklik ve alacakları önlemlerle rahat bir şekilde geçirebiliyorlar.

    Artık kadınlar, daha iyi bir sağlık stratejisi benimseyerek yaşamlarının bu yeni aşamasında eşlik hormonal değişiklikler için kendilerini hazırlayabilirler.

    Genç kadınlar üreme yıllarında genellikle yağ östrojen düzeyleri yüksek olup kalça etrafında toplanır. Başlangıç östrojen seviyesini menopoz sırasında azaltmak için, bünyenin daha orta bölümünde sık rastlanan kilolar yağ - kalp hastalığı için tehlikedir.

    Östrojen düşüşü, osteoporoz yani kemik yoğunluğunun azalması riskini artırır. Diyet yaparken Kalsiyum ve D vitamini kaybını durdurmak için: az yağlı süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri tüketmelidirler. Aynı zamanda ağırlık da kaldırmalı ve kemik yapısını güçlendirmeye yardım eden egzersizler yapmalıdırlar. Ayrıca sigara içmek östrojen seviyesini azaltığından mutlaka bu dönemde sigaranın bırakılması tavsiye ediliyor. Sigara içen kadınların sigara içmeyen kadınlara oranla daha erken menopoza girmelerine sebep oluyor malesef bu nedenle bir an önce sigarayı bırakmalı ve daha sağlıklı ve yaşam kalitenizi yükselterek yaşamayı tercih etmelisiniz.