Menopoz döneminde cilt bakımı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Menopoz döneminde cilt bakımı nasıl yapılır

  CİLDİNİZİ KURUTMAYIN!
  Menopoz döneminde cilt bakımına dikkat edin. Bu dönemde cilt daha hassas olacağı için, teni kurutacak krem kullanımından kaçının. Cildi kurutmayan temizleyici ve nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

  ILIK SUYLA BANYO YAPIN
  Sıcak suyla banyo yapmamaya dikkat edin. Banyonuzu kısa tutun ve ılık suyla olmasına özen gösterin. Banyo suyuna katacağınız ve duş sonrası vücudunuza uygulayacağınız banyo yağları da cildiniz için fayda sağlar.

  GÜNEŞ KORUYUCU SÜRÜN
  Güneş koruyucu kullanımına menopoz döneminde çok önem verin. Güneş koruyucular; hem ciltteki renk değişikliklerinin önlenmesi, hem de yaşlanmanın engellenmesi açısından faydalıdır. Cilt yapısına ve tipine uygun olan koruyucular sık aralıklarla sürülmeli, dışarı çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalıdır. Yüzme ve efor sonrası tekrarlanmalıdır. Son zamanlarda güneş koruyuculara serbest radikalleri yakalama özelliği olan vitamin E ve beta karoten gibi antioksidanlar da eklendi.

  VİTAMİNLERLE GENÇLEŞİN
  Soyalı ürünler içerisinde bulunan isoflavin maddesi nedeniyle menopoza bağlı şikayetlerin gerilemesinde faydalı oluyor. A vitamini derimizin kolajen salgılamasına ve cilt lekelerimizin açılmasına katkı sağlıyor. Vitamin C ve E cildimize zarar veren maddeleri uzaklaştırıyor.

  PEELİNG YAPTIRIN
  Menopoz sonrası cildi gençleştirmek için sadece beslenme tarzına, kozmetik ürün kullanımına ve güneşten kaçınmaya özen göstermek yeterli olmaz. Botoks, dolgu maddesi enjeksiyonları, peeling ve lazer uygulamaları ileri durumlarda başvurulan yöntemlerdir. Bu yöntemler daha uzun süreli yanıt elde edilmesini sağlar.

  Harici ve bitkisel kökenli östrojen içeren kremlerin menopoz döneminde ayrı bir yeri var. Bu ürünler derinin elastikiyetinde ve nemlendirici özelliğinde artışa neden oluyor. Hormon tedavisi alamayan kadınlara östrojen içeren kremler önerilebilir.

  ÇANTANIZDA BUNLAR MUTLAKA OLSUN!

  Normal ve kuru ciltler için gliserinli, yağlı ciltler için ise kepekli sabun veya temizleyici kullanın!

  Cildi temizledikten sonra kesinlikle alkol, aseton, salisilik asit gibi cildi kurutan katkı maddeleri içeren bir krem kullanmayın. Sıkılaştırıcı tonik sürün.

  Yağlı ciltlere uygun yağsız krem tercih edin.

  Cilt yapısına uygun nemlendirici kremler (kuru ciltler için yağlı, yağlı ciltler için ise az yağlı ve su bazlı) kullanmaya önem verin.

  Yaz-kış dışarı çıkmadan sürülmek üzere yüksek faktörlü güneş koruyucu satın alın.

  Uyumadan uygulamak için bir gece kremi kullanın.

  Banyo suyuna katmak üzere parfümsüz banyo yağları bulundurun.

  Cildin nem dengesinin koruması için PH'ı 5.5 olan şampuan ve vücut yıkama ürünleri kullanın.