Menopoz Belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 3 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Menopoz Belirtileri
  Menopoz Belirtileri Nelerdir?
  Menopozun Belirtileri,menopoz belirtileri menopoz nedir menopoz belirtileri hakkında

  Menopoz kelime anlamı son adet demektir.Genellikle menopoz olarak bilinen klimakterium, östrogen üretiminin giderek azalıp sonunda bittiği belirtilerin görüldüğü zaman dilimidir. Menopoz genellikle 45-55 yaşları arasında olur.

  Belirtileri:

  Ateş basmaları, terlemeler, hatırlama güçlükleri, kontrasyon bozuklukları, depresyon ve libido kaybı gibi psikolojik sorunlar, vaginada kuruluk, kemik yoğunluğunda azalma, meme dokusu kaybı, ciltte incelme, cinsel ilişkide ağrı, sık idrara çıkma ve tuvalete zor yetişmedir. Adet düzensizlikleri ve nadiren aniden adet kesilmesi meydana gelebilir.

  Belirtiler hormon replesman tedavisi ( yerine koyma )-HRT- ile kesilebilir. Bu östrogen ve progesteron kombinasyonu olabileceği gibi hastanın rahmi alınmıssa sadece östrogen ile de yapılabilir. HRT ağızdan alınan tablet, buruna sıkılan spray, cilte sürülen krem veya yapıştırılan bantlar ya da vaginal fitillerle uygulanabilir.

  HRT ilaçlarının çoğuyla hasta kullandığı sürece adet görür ama kanama yapmadan hormon replesman tedavisi yapan ilaçlar veya tedavi planları mevcuttur. Bunu planlarken hasta ile danışarak karar vermek yada hekimin insiyatifine kalmış bir karardır.
   


Similar Threads: Menopoz Belirtileri
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Menopoz Belirtileri Nelerdir? 12 Ekim 2012
Sağlık Rehberi Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Etmeli? 3 Şubat 2014
Sağlık Rehberi Menopoz Depresyona Yol Açar mı? 7 Mart 2013
Sağlık Rehberi Menopoz Döneminde Neler Yaşanır? 31 Mart 2012
Sağlık Rehberi Sıfır Bedene Erken Menopoz 2 Şubat 2012