Menisküs yırtığı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 4 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Menüsküs Yırtığı Nedir
  Menüsküs Dokusu Yırtığı
  Menüsküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir
  Menüsküs neden olur

  Menisküs nedir?
  Diz eklemini oluşturan uyluk ve kamal kemikleri arasını yastık gibi döşeyen iç ve dış olmak üzere iki tane lastik kıvamında adeta suspansiyon görevi gören oluşumlardır.

  Menisküs yırtığı nedir?
  Halk arasında menisküs denilen hastalık bu oluşumların yırtılmasıdır. İki tane menisküs olduğu için klinik olarak iç ve dış menisküs yırtıklarından bahsedilebilinir.

  Hastalığın Sebepleri
  Menisküs aşağıdaki gibi durumlarda yırtılabilir:

  * Trafik kazaları
  * Diz üstüne düşmeler
  * Dize gelen tekmeler
  * Ayak yerde sabitken gövdenin diz üzerinde dönmesi
  * Futbol veya kayak gibi sporlarda dizdeki dönme hareketleri
  * Ayağın takılması
  * Yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi


  Belirtileri nelerdir?
  Hareket esnasında meydana gelen Diz ağrısı (çömelme merdiven inip çıkma dış menisküs yırtılmasında dizin dış yanında iç menisküs yırtılmasında ise dizin iç yanında olur. İç menisküs yırtığı daha sık olarak görülür. Her ne kadar sporcu hastalığı olark bilinse de daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkar. Sık sık ayağını altına alarak dizüstü oturan (yer sofrasında oturma gibi) kişilerde yaygındır.

  Tedavisi nasıldır?
  Ağrı kesici ilaçlar ve ağrılı bölgeye soğuk uygulama yapılması ağrılarda azalma sağlar. Ancak oluşan yırtıkların cerrahi müdahale olmaksızın iyileşmesi mümkün değildir. Çok seyrek olarak görülen bazı hafif tipte yırtıkların zamanla kendiliğinden iyileşme şansı vardır.

  Cerrahi tedavi:

  Ameliyat klasik yöntem (açık menisektomi) ve son yıllarda geliştirilmiş olan artroskopik yöntemle yapılır. Günümüzde artroskopik yöntem tercih edilmektedir . Menisküsün dış kısmındaki yırtıklarda yırtık dikilir diğer yırtıklarda menisküs dokusu dikiş tutmadığı için dikiş yapılmayıp ameliyatla menisküsün yırtık olan kısmı çıkartılır. Hastalara 3 hafta kadar ev istirahati tavsiye edilir. Kendisini aşırı yormayacak ev dışı aktiviteleri de kısıtlanmaz.

  Ameliyat olmamanın riskleri var mıdır?
  Ameliyatın geciktirilmeden yapılması yararlıdır. Tedavi edilmeyen olgularda diz ekleminde hızlı olarak ilerleyen kireçlenme gelişir. yokuş çıkıp) inme vb.) Ağrı
   
Yükleniyor...