Memur alımları ne zaman yapılacak?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Elfida tarafından 1 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Memur alımları ne zaman yapılacak?

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2012 Yılı Açıktan Personel Alımına İlişkin Planlama açıklaması ;

  Bakanlık 2012 yılı Nisan ve Ekim aylarında açılacak sınavlarla B Grubu kadrolar ile sözleşmeli pozisyonlara, yılın ikinci yarısında açılacak sınavla da A Grubu kadrolara açıktan atama ile toplam 2289 personel alınması planlanmıştır.

  A Grubu kapsamında Gümrük ve Ticaret Müfettiş Yardımcısı, Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcısı ile Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcısı alınacaktır.
    2. Gümrük ve Ticaret Müfettiş Yardımcıları sınavı, Teftiş Kurulu Yönetmeliği hükümlerine göre yapılacaktır. Bu sınavda, ilanda belirtilen KPSS puanı ile okul bölümlerinden mezun olma ve diğer şartları taşıyan adayların başvuruları alınacak, KPSS puanına göre yapılacak sıralama sonrasında atama yapılacak kadro sayısının 20 katına kadar aday yazılı sınava katılmaya hak kazanacak ve bunda başarılı olanların alınacağı sözlü sınavı kazananların ataması yapılacaktır.

  Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcıları, Gümrük Uzmanı ve Gümrük Uzman Yardımcıları Sınavı ile Yetişme ve Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınacaktır. Bu sınava, ilanda belirtilen okul bölümlerinden mezun olmuş, 2011/2012 KPSS'de ilgili puan türünde 80 ve üzeri puan almış ve aynı sınavın yabancı dil (İngilizce, Almanca ve Fransızca) bölümünden soruların en az %70'ini doğru cevaplamış olan adayların başvuruları kabul edilecektir. Bu adaylar arasından, ilgili KPSS puan türüne göre yapılacak sıralama sonrasında açıktan atama yapılacak kadro sayısının 20 katına kadar aday yazılı sınava çağrılacaktır. Yazılı sınavda başarılı olanlardan, başarı sırasına göre açıktan atama yapılacak kadro sayısının iki katına kadar aday sözlü sınava alınacaktır. Adayların başarılı olabilmeleri için yazılı ve sözlü sınavda en az 70 puan almaları gerekmektedir.

  Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcılarının açıktan atamaları ise, 640 sayılı KHK'nın 37 nci maddesi uyarınca mesleğe alınmaları, yarışma sınavları usul ve esaslarının düzenleneceği yönetmeliğin yürürlüğe girmesini müteakip, söz konusu yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılacaktır.

  * B grubu kadrolara ve sözleşmeli personel pozisyonlarına yapılacak alımlar ise, 15.03.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına İlk Defa Yapılacak Atamalar Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre yapılacaktır.

  Bu sınava, ÖSYM Başkanlığı'nca gerçekleştirilen merkezi sınav (KPSS) neticesinde, ilanda belirtilen puan türünden 70 ve üzeri puan almış olanlar ve yine sınav ilanında belirtilecek diğer şartları taşıyarak müracaat eden adayların başvuruları kabul edilecektir. KPSS puanına göre yapılacak sıralama sonrasında atama yapılacak kadro sayısının iki katı kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır. Sözlü sınavda en az 70 puan alanlar başarılı sayılacak ve atamaları bilgisayar kurası ile yapılacaktır.