Memeli hayvanların özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 9 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Memeli hayvanların özellikleri nelerdir  Memeli hayvanlar aleminin insanların da dahil olduğu, dişilerinde bulunan meme bezleri ve hem dişi hem erkek bireylerinde bulunan ter bezleri, kıl, işitmede kullanılan üç orta kulak kemiği ve beyinde yer alan neokorteks bölgesi ile ayrılan bir omurgalı hayvan sınıfındandırlar.

  Dünya üzerinde yaklaşık 4500 memeli türü bulunmaktadır.Memeliler, sıcak kanlı yaratıklardır. Yani vücut sıcaklıkları genel olarak çevre koşullarından bağımsızdırlar.

  Memeli hayvanların Vücutları genel olarak belirli zaman aralıklarında dökülen kıllarla kaplanmıştır. Derilerinde ter, yağ, koku ve süt bezleri gibi çeşitli salgı bezleri bulunmaktadır. Bazı memelilerin vücut ve kuyruk kısımlarında sürüngenlerinkine benzeyen pullar bulunmaktadır.

  Memeli hayvanların iskeletleri çok iyi bir şekilde kemikleşmiştir. Kafataslarında 2 oksipital kondil, boyunlarında 7 tane omur bulunmaktadır. Her iki çenede de mevcut olan dişlerin kök kısımları çukurluklar içerisine gömülüdür. Dişler beslenme durumlarına göre çeşitli şekiller gösterir.

  Memelilerde vücut sıcaklığı sabittir ve çevre koşularına bağlı olarak değişiklik göstermez.Memelilerde vücut örtüsü olarak pullar yerine kıllar bulunur. Yalnız bazı memelilerin vücutlarında ve kuyruk bölgelerinde sürüngenlerden kalma bir özellik olarak hala pullar mevcuttur.
  Memelilerin kafatasında iki oksipital kondil bulunur (sürüngenlerde bir tane) ve beyin kutusu daha büyüktür.