Meme Küçültme Ameliyatlarının kaç yaşında yapılması uygundur

'Kadınların Dünyası' forumunda Burcu tarafından 1 Eylül 2014 tarihinde açılan konu


  1. Gelişim sürecine erken giren birazda kilolu olan kız çocuklarının ortak sıkıntısı iri göğüsler çoğu zaman çocuğun psikolojisini bile derinden etkilemektedir. İlerleyen yaşlarda daha da büyüyen ve toplum içinde utanma duygusunu yaşamasına neden olan bu durum genç kızlarda ve hatta orta yaşlı bayanlarda da sıkça yaşanmaktadır.

    Memelerin büyümesi genellikle hamilelik sonrasında sıkça rastlanan bir durumdur. Bazen yapısal olarak daha genç yaşlarda da bazı bayanlarda meme büyüklüğüne rastlanabilmektedir.

    Genellikle meme küçültme ihtiyacı hastanın kendi karar verdiği bir durumdur. Ameliyat için eğer doğum sonrası bir süreçse emzirmenin bitmesinden sonra en az 6 ay beklenmesi ideal olanıdır. Daha genç hastalarda ise meme gelişiminin tamamlanması beklenmelidir. Bu da genelde adet görmeye başladıktan sonraki bir kaç yılı kapsar.

    Genç yaşta yapılan meme küçültme operasyonlarında ilerleyen yaşlarda tekrar meme büyümesi gözlenebilmektedir. Buda işlemin tekrarlanmasına yol açabilir.

    Genç yaştaki bayanlarda görülen ameliyat sonrası çocuk emzirememe korkusu meme küçültme ameliyatlarından uzaklaşmaya neden olmaktadır. Genel itibariyle meme küçültme ameliyatlarından sonra çok büyük oranda emzirme mümkündür. Daha küçük oranlarda emzirmelerde azalmalar olabilmektedir. Nadir olarak ise süt kaybı olabilmektedir. Yani şöyle söylenebilir ki meme küçültme operasyonlarından sonra nadir olarak bebeğe süt verememe gibi bir durum görülebilmektedir.