Meme Kanserinde Yanlış Bilinenler

'Kadınların Dünyası' forumunda zamaneanne tarafından 14 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Yüzyılımızın kadınlarda en sık rastlanan hastalıklarından biri de meme kanseri. Türkiyede her 11-12 kadından birinde görülen meme kanseri, kadınların ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor.Geçtiğimiz dönemde Nilüfer, Vahide Gördüm gibi ünlü isimleri de etkisi altına alan bu kanserden öncelikle bilgi sahibi olarak korunabiliriz.

  Ancak bu kanser çeşidi hakkında etrafta o kadar çok yanlış bilgi var ki; öncelikle bunları elemek gerekiyor.Bunlardan en önemlisi insanları ameliyattan uzaklaştıran cerrahi müdahalenin kanseri arttıracağı yanılgısı. BU tamammen yanlış bir bilgi. Çünkü meme kanserinde başarıya ulaşma tamamen sağlanabiliyor ve bunun da tek yolu cerrahi müdahale.

  Bunun yanında genetik etkisi de kanıtlanna bu kanser türü ailenizde varsa hemen doktora gitmeniz gereekiyor.

  Her ameliyatta memenin tamamının alındığı da doğru bilinen yanlışlardan en önemlisi.

  Her şeyden önce kanser şüphesi taşımasının bile mem kanseri muayenizi yaptırmanız. Bu muayene ülkemizde artık tüm kadın sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılıyor. Vakit kaybetmeden yaptırmanızda fayda var...

  Zamaneanne/ Forumdas.net
    2. Cevap: Meme Kanserinde Yanlış Bilinenler

  Kadınların bu konuya çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Çok önemli bir konuya değinmişsin Zamaneanne teşekkürler. Her yıl hiç olmazsa bir kez kontrole gitmek gerekiyor. Sinsice ilerleyen bu hastalık için mutlaka belirli aralıklarla kontrole gidelim.