Meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 1 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler


  Meme kanserini korkulu rüyaya dönüştürmeyin çünkü kolayca teşhis edilebilir ve erken teşhisle tedavi edilebilir kanser türlerinden biridir.

  Tedbiri elden bırakmadan ve kanserden korkmadan yaşamaya devam edebileceğinizi unutmamalısınız.

  Meme kanseri meme içerisinde bulunan süt bezleri ve sütü meme başına taşıyan kanallarda, kontrol dışı çoğalan hücrelerin; vücudun çeşitli bölgelerine yayılarak çoğalmaları sonucunda meme kanseri meydana gelmektedir.

  Yapılan araştırmalar sonucunda risk faktörlerini yaşayan kadınların, meme kanseri olabileceği ihtimalinin yüksek olduğu kanısına varılmıştır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; risk faktörlerini taşımıyor olunsa dahi düzenli kontrollerin yaptırılması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

  Meme kanseri belirtileri; her insanda farklı türde kendini gösterebilir.50 yaş üzerindeki kadınların meme kanseri görülme sıklığı; 50 yaş altındaki kadınlardan daha fazladır. Ailesinde meme kanseri olan kişilerin; genetik miras yoluyla daha yüksek oradan meme kanseri görüldüğü saptanmıştır.

  İlk çocuğu doğurma yaşı ve emzirme; meme kanserini etkileyen önemli faktörlerden biridir. 30 yaş üzerinde ilk doğumunu yapan kadınların; meme kanserine karşı kontrol yaptırmaları gerekmektedir.Günde 3 bardak yüksek alkollü içecek tüketen kadınlarda, meme kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

  Erken yaşta adet görmeye başlamak ya da geç menopoz olmak; östrojen hormonu etkisinde daha uzun süre kalmaya neden oluyor ve meme kanseri risk faktörleri arasında bulunuyor.

  Sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek, ideal kilonuzu koruyarak, egzersiz yaparak ve düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırarak meme kanserini riskini düşürebilirsiniz.

  Yirmi yaş üzerindeki kadınlar, her ayın bir gününde sadece dokunarak meme kontrolü yapabilirler. Her zamanki dokudan farklı olarak; akıntı, meme başında içeri doğru çekilme, memede renk değişikliği, meme başında yara, sertlik gibi bir değişime rastlanırsa; mutlaka hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

  Kırk yaşına gelen ve elli yaş üzerindeki kadınlar; tıpkı yirmi yaş üzerindeki kadınlar gibi ayda bir kez dokunarak meme yapısını kontrol etmekle birlikte yılda bir kez mutlaka doktor tarafından muayene edilmelidir.
    2. Mamografi Nedir? Ne Zaman Çekilir?

  Mamografiden en iyi sonucu almak için en uygun zaman; adet bitiminden sonraki ilk haftadır. Mamografi sayesinde; el muayenesinde fark edilmeyen değişimler saptanır ve erken teşhis koyularak tedaviye başlanılabilir.

  Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

  Meme kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi olanaklarının sayısı artar ve kolaylaşır. Meme kanseri tedavisi; uzman doktorların oluşturduğu ekiple tedavi edilir. Ekip içerisinde; içinde cerrah, onkolog, radyasyon onkoloğu, radyolog, patolog, psikolog, plastik cerrah, fizyoterapist gibi, tıbbın değişik dallarından bir araya gelmiş ve özellikle çalışma alanları meme kanseri üzerinde yoğunlaşmış doktorlar bulunur.