Meme göğüs dikleştirme hakkında

'Kişisel Bakım' forumunda eftelya tarafından 3 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Meme Göğüs Dikleştirme Hakkında Soulan Sorular
  1. Göğüs dikleştirme ne zaman yapılır?
  Özellikle aşırı kilo verme veya doğum sonrasında meme göğüs küçüldükten sonra meme derisi toparlanamaz ve göğüsler sarkabilir.
  Bu durumda göğüslerin eski haline getirilmesi için meme dikleştirme ameliyatı yapılır.

  2. İz kalır mı?
  Meme dikleştirme ameliyatından sonra meme başı halkası etrafında, meme başından aşağı doğru inen 5-6 cm bir çizgi ve meme altında ortalama 10 cm civarında yani ters-T şeklinde bir iz kalır. İz her insanda farklı oranda kalır ve nekadar iz olacağı önceden kestirilemez. Ancak ameliyat sonrası önceleri pembe renkte olan izler, 1-2 sene içinde beyazlaşarak azalır.

  3. Sadece dikleştirme her memede yeterli olur mu?
  Özellikle meme doku hacmi çok azalan, küçülen hastalarda sadece dikleştirme yeterli olmayabilir. Bu durumda aynı ameliyatta ya da daha sonra yapılacak bir ameliyatla meme arkasına silikon jel meme protezi konur. Protezin amacı sadece meme dokusu kitlesini büyütmektir. Ancak sarkmanın az olduğu ve göğüslerin fazla büyük olmadığı hastalarda, dikleştirme ameliyatı yapılmadan sadece protez konarak göğüslerde dikleşme sağlanabilir. Buna karar verebilmek için muayene olmanız gerekir.

  4. Fazla iz kalırsa na yapmak gerekir?
  Vücutta yapılan her ameliyat kesisi iz bırakır. İzi arttıran önemli bir faktör, gerginliktir. Meme dikleştirme ameliyatı da dikiş hattında kaçınılmaz olarak belli bir gerginlik oluşturcaktır. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatında çıkarılacak doku miktarı iyi ayarlanmalıdır. Ancak herşeye rağmen doku özelliğine bağlı olarak bazı hastalarda fazla iz kalabilir ya da sonradan izler genişleyebilir. Bu durumda en az bir yıl geçtikten sonra izler üzerinde revizyon yani düzeltme ameliyatı yapılarak izler azaltılabilir.

  5. Ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı mıdır?
  Hiçbir ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı olmaz. Dokuların yaşlanmasıyla birlikte deri elastik lifleri azalır, yağ dokusu tabakası incelir, bu nedenle göğüslerde uzun vadede sarkma olabilir. Ayrıca tekrar doğum yapma durumunda göğüslerde deformasyon olabilir. Bu deformasyon tekrar bir ameliyatla düzeltilebilir.

  6. Doğumdan en kadar süre sonra ameliyat olabilirim?
  Süt kesildikten sonra ameliyat için enaz 6 ay geçmelidir. Aksi halde göğüste ameliyat sonrası iltihaplanma olabilir, dikişler açıllabilir, bu da fazla iz kalkmasına neden olabilir.

  Kaynak: Estetik Plastik Cerrahi Prof. Dr. Kutlu Sevin