Meleklerin Varlığıyla İlgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Sitem tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Meleklerle İlgili Ayetler
  melek ayetleri

  Meleklerin Varlığıyla İlgili Ayetler

  Melek Ayetleri

  Hani Rabbin, Meleklere: “Muhakkak ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim demişti. Onlar da: “Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin? dediler. (Allah:) “Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim dedi.

  (BAKARA SURESİ / 30)

  Ve Ademe isimlerin hepsini öğretti. Sonra onları meleklere yöneltip: “Eğer doğru sözlüyseniz, bunları bana isimleriyle haber verin dedi.

  (BAKARA SURESİ / 31)

  Ve meleklere: “Ademe secde edin dedik. İblis hariç (hepsi) secde ettiler. O ise, diretti ve kibirlendi, (böylece) kafirlerden oldu.

  (BAKARA SURESİ / 34)

  Her kim Allaha, meleklerine, elçilerine, Cibrile ve Mikaile düşman ise, artık şüphesiz Allah da kafirlerin düşmanıdır.

  (BAKARA SURESİ / 98)

  Ve onlar, Süleymanın mülkü (nübüvveti) hakkında şeytanların anlattıklarına uydular. Süleyman inkâr etmedi; ancak şeytanlar inkâr etti. Onlar, insanlara sihri ve Babildeki iki meleğe Haruta ve Maruta indirileni öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: “Biz, yalnızca bir fitneyiz, sakın inkâr etme demedikçe hiç kimseye (bir şey) öğretmezlerdi. Fakat onlardan erkekle karısının arasını açan şeyi öğreniyorlardı. Oysa onunla Allahın izni olmadıkça hiç kimseye zarar veremezlerdi. Buna rağmen kendilerine zarar verecek ve yarar sağlamayacak şeyi öğreniyorlardı. Andolsun onlar, bunu satın alanın, ahiretten hiç bir payı olmadığını bildiler; kendi nefislerini karşılığında sattıkları şey ne kötü; bir bilselerdi. (BAKARA SURESİ / 102)
  Şüphesiz, inkâr edip kafir olarak ölenler, Allahın, meleklerin ve bütün insanların laneti bunların üzerinedir.