Meleklerin İsimleri Ve Anlamları

'Dini Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 29 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Meleklerin İsimleri Ve Anlamları
  Meleklerin İsimleri
  Meleklerin İsimleri Ve Görevleri


  Meleklerin İsimleri Ve Anlamları

  Büyük meleklerden olan Cebrail aleyhisselam ise, Cenabı Hakkın,kullarına emir ve yasaklarını bildirir; haberler getirir. Güvenilir bir elçidir.

  İsrafil aleyhisselam, “yeniden hayat verme fiilinde görevlidir.Rabbimizin “hayat verme ile ilgili emir ve iradesini uygular.Özellikle bahar aylarında görülen dirilişte “Muhyi isminin tecellisine vesile olur. Ölümden sonraki dirilişimizde de yine bu melek görevlidir.

  Mikail aleyhisselam ise, rızkların yetiştirilmesinde ve dağıtılmasında ilahi emirleri uygulayan bir büyük melektir.

  Bu dört meleğin dışında, her insanın yanında bulunan ve daima onun küçük, büyük, gizli ve aşikâr yaptığı bütün işleri yazan melekler vardır ki, bunlara "Kirâmen kâtibîn" denir.

  Kabir âleminde bizi iki melek karşılar: Münker ve Nekir. Bir yaklaşıma göre “münker ve nekir bir melek türünün ismidir ki, her adamın kabrine bunlardan ikisi gönderilir. İmana ve ibadete dair sorular sorarlar. Verilecek cevaba göre kabir azabı veya saadeti başlar. Hayatı, iman dairesinde istikametle geçmiş bir insan için, bu iki melek kabirde “nurani birer arkadaştırlar. Onu kabrin yalnızlığından ve dehşetinden kurtarır, ferahlandırırlar.
   
  Son düzenleme: 29 Kas 2011