Mehter Nedir-Mehterin Tarihçesi

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 1 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mehterin Tarihi, Mehter,mehter nedir,mehteran,mehter marsi

  Mehter'in Tarihçesi

  Dünyanın en eski bandosu olarak kabul edilen Mehterin tarihi VII. yy. da yazılmış ve Türk tarihinin en eski yazılı kaynagi olan Orhun yazitlarina kadar uzanmaktadir. Mehter, Türk kahramanliğinin ve evrensel boyutlara ulaşmış anlayışının günümüzdeki görkemli bir anıtıdır.
  Dünya askeri tarihinin bu ilk bandosu geçmiş dönem Türk müziğinin coskulu ritimlerini de bugüne taşımaktadir.
  Mehterin giysileri renk ve biçim bakımından ayrı bir güzellik arz eder. Giysilerinde tüm renkleri görmek mümkündür. Kullandığı enstrümanlar kaba zurna, boru, kös, davul, nakkare, zil ve cevgendir.
  Askeri müzik tarıhının baslangici ve dünya askeri bandolarının temel taşi olarak kabul edilen Mehter, bugün Genel kurmay Baskanlığına bagli İstanbul askeri Müze ve Kültür sitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Yurt içinde yurt dişinda verdigi konserlerle tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken Mehter, varligini ve etkili gücünü asırlar sonra bugün de sürdürmekte, Türk toplumunun gönlünde sıcak yerini korumaktadir.

  MEHTERAN

  Yurt içinde yurt dışında verdiği konserlerle tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken Mehter, varlığını ve etkili gücünü asırlar sonra bugün de sürdürmekte,
  Türk toplumunun gönlünde sıcak yerini korumaktadır.