Mehmet Rauf

'Biyografi' forumunda By RiZeLi tarafından 7 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Mehmet Rauf
  Mehmet Rauf Kimdir
  Mehmet Rauf Biyografi


  Türk edebiyatçı. İstanbul'da doğmuş ve küçük yaşta edebiyat ile ilgilenmeye başlamıştır. Bahriye Okulu'na gitmiş İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. Yakından takip ettiği Halit Ziya'nın eserlerine ve realizm akımına ilgi duymuştur. Fransız yazar Paul Bourget'yi okur ve ondan etkilendi. 1896 yılından itibaren Servet-i Fünûn'da yazmaya başladı.Roman,hikaye ve tiyatro türünde eserler vermiştir.Psikolojik tahlillere büyük önem verir.Bu yüzden eserlerinde kahraman sayısı azdır.

  Romanlarında genelde İstanbul ve çevresinde yaşayan seçkin ailelerin arasında geçen aşk ilişkilerini konu almıştır. Zaman zaman şiirler de yazmıştır.

  Romanları

  * Eylül
  * Ferda-i Garam
  * Karanfil ve Yasemin
  * Genç Kız Kalbi
  * Böğürtlen
  * Son Yıldız
  * Tuba
  * Halas
  * Ceriha
  * Kan Damlası
  * Define
  * Bir Zambak Hikayesi
  * Darendem

  Hikaye Kitapları

  * İhtizar
  * Son Emel
  * Aşk Kadını
  * Eski Aşk Geceleri
  * İlk Temas İlk Zevk
  * Ece'den İnleten Nağmeler

  Selmanın yolunda

  * Kadın İsterse
  * Hanımlar Arasında
  * Gözlerin Aşkı

  Düzyazı Şiirleri

  * KAZIM
  * Siyah İnciler
  * Sonbahar

  Oyun

  * Cilalı İbo(1919)
  * Pembe Köşk
  * İki Kuvvet
  * Yağmurdan Doluya
  * Pençe(1920): İkisi de evli olan Vasfi ve Ferdiye yasak ilişki yaşamaktadırlar. Ferdiye'nin kocası bu durumu öğrenince Vasfi'yi öldürmeye kalkar. Bir yandan da Pertev'in Leman'la bir ilişkisi vardır. Ama Leman'ın sadece Pertev'le ilişkisi yoktur. Leman Pertev'le evlenebilmek için ona plan kurar. Ama uşağı Beşir'le beraber yakalanınca her şey ortaya çıkar. Pertev, son derece efendi biri olan eniştesi Ferit Bey'in tavsiyelerine uyar. Müstakbel eşini faziletli kadınlar arasından seçecektir. Vasfi ise Ferdiye'nin kocası tarafından yaralanınca, şefkati, ilgiyi yine terkettiği karısında bulur.

  * Sansar (1920): Aslında teyzesinin oğlu Azmi'yi seven Lamia zorla Refik'le evlendirilir. Evin kahyası, çıkardığı dedikodularıyla Refik'in Lamia ve Azmi'yi öldürmesine zemin hazırlar.

  * Cidal (1911): Paris'te okumuş olan Mecdi, halasının kızı Nesime ile evlenir. Bir süre sonra halasının gelini Behice ile gizli bir ilişki yaşar. Bu iş meydana çıkmadan Behice'nin eşinin başka bir yere tayini çıkar ve giderler. Mecdi de evliliğine döner. Bu eserde güzel sanatlar önemli bir yer tutar.

  * Diken (1911): Nafi Bey, karısına ve kızı Bihter'e para yetiştiremez ve onlar üzerinde bir otoritesi yoktur. Mahallenin zengini olan Hami Bey yanlışlıkla Bihter'i ister. Bihter'in ailesi zenginlik hayalleri kurarken olayın aslı ortaya çıkar.