Mehmet Altan

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 14 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. Mehmet Altan ( 1953)


  Ocak 1953'de Ankara'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul'da yaptı. Yüksek öğrenimi sırasında özel bir şirkette ve Türk Haberler Ajansı'nda çalıştı. 1979 yılında doktora yapmak için Fransa'ya gitti. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi'nde, Türkiye-İMF ilişkilerini inceleyen çalışmasıyla 1980 yılında uzman, Türkiye'nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru oldu. Doktora eğitimi sırasında çeşitli gazetelerde yazılar yazdı, Cumhuriyet Gazetesi'nin Paris muhabirliğini yaptı. 1984 yılında Türkiye'ye döndü. 1985 yılında da Paris'te yazdığı denemeleri Kanatlı Karınca adlı kitapta topladı. Akademi Kitabevi Deneme Ödülünü alan bu kitaptan sonra, tezinden esinlenerek yazdığı Süperler ve Türkiye adlı bilimsel çalışması yayımlandı.

  Altan'ın, Türkiye'deki "devlet" kavramını irdelemeyi amaçladığı Marks'tan Sevgilerle adlı kitabının yanında, ülkemizde neredeyse her on yılda bir yinelenen askeri darbelerin ekonomik nedenlerini incelediği "Darbelerin Ekonomisi" ve Türkiye'den yeryüzüne bakmaya çalıştığı edebi yazılarını içeren "Matadorun Ölümü" adlı kitapları da bulunmaktadır. Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Politikaları Ana Bilim Dalı profesörü ve Sabah Gazetesi yazarıdır.

  ESERLERİ
  Kanatlı Karınca, Nisan Yayınları 1985
  Süperler ve Türkiye, AFA Yayınları 1986 (tükendi)
  Marks'tan Sevgilerle, Güneş Yayınları 1989
  Darbelerin Ekonomisi, AFA Yayınları 1990
  Matadorun Ölümü, Nisan Yayınları 1992

  Niçin Darbe Yapılır ?

  Darbelerin Ekonomisi
  Prof.Dr.Mehmet Altan
  Hemen Kitap, İstanbul 2006

  Türkiye, her on yılda bir askeri darbelere sahne olan bir ülke olarak tanınıyor. Türk halkı da, bu tuhaf gelişmeyi işi şakaya vuracak kadar kalenderce bir boyun eğişle kabul etmeye yatkın duruyor. Bu askeri darbelerin nedenleri de hep iç politikadaki parti çekişmelerine, politikacıların çapsızlığına, terörün tırmanmasına bağlanıyor.

  Halbuki, bu cinayetlerin Türk halkının ve Türk politikacılarının bir türlü görmek istemediği başka nedenleri var. Dünya kapitalist sistemiyle Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin çatıştığı noktalarda işleniyor hep bu cinayetler.
  Cinayetlerin asıl nedenini görmek ve katilin kimliğini saptamak için Türkiye'nin içine olduğu kadar dışına da bakmak zorundayız.
  Bu kitap, demokrasi cinayetlerin ekonomik nedenlerini, silahı katile kimin verdiğini dünyadaki ekonomik gelişmeleri tarayarak bulmayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra darbeye hedef olan iki siyasi liderin görüşlerine de geniş yer veriyor. Siyaset adamlarımızın, başlarına gelen felaketle dünyadaki gelişmeler arasında bağlantı kurmakta epeyce zorlandıklarını, kendilerini kimin vurduğunu tam saptayamadıklarını da ortaya koyuyor.
  Kitabı okuduktan sonra, yanınızda oturana dönüp şöyle diyebilirsiniz: "Katili gördüm."

  'Köylü'ler Ne Zaman Manşet Olur ; Prof. Dr. Mehmet Altan ; ZAMAN KİTAP --Kendi sorunlarını görmemek için gözlerine mil çeken Türkiye'nin gelişmesinin önündeki en büyük yapısı...


  Kürtler Şeytan Soyundan mı?
  Mehmet Altan
  Hemen Kitap, İstanbul 2006

  Hayat, bu kitaptaki her satırı haklı çıkardı. Eğer, bu kitapta yazılmış olanlar on yıl önce uygulanmış olsaydı, Türkiye bugün çok zengin ve özgür bir ülke olacaktı. Nelerin yapılması gerektiği söylendiği halde bunları yapması gerekenler inatla yapmadılar. Bu ülkenin geleceğini ve insanların yaşamlarını çaldılar. On yılımız kayboldu. Bu kitabı okumak, hiç olmazsa gelecek on yılınızı kurtarmanıza yardım edecek. Yaşamlarınızın nasıl çalındığını öğreneceksiniz. Umarız daha da çaldırmayacaksınız.
   


Similar Threads: Mehmet Altan
Forum Başlık Tarih
Biyografi Raşit Mehmet Kimdir? Hayatı Kısaca 22 Ocak 2017
Biyografi Şair Mehmet Emin Selam Kimdir Hayatı 3 Ocak 2017
Biyografi Şehzade Mehmet Türbesi Nerede 20 Şubat 2014
Biyografi Mehmet Akif Ersoy'un Mesleği Nedir 13 Mart 2013
Biyografi Mehmet Akif Ersoy'un Mezarı Nerede 12 Mart 2013