Mehmet Ali Erbil hayatı kısaca

'Resimli Konular' forumunda HazaN tarafından 5 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Tiyatro ve sinema sanatçısı Saadettin Erbil'in oğludur. Yaptığı programlar ve oynadiği filmlerle adından sıkça söz ettirmiştir. Show TV'de Aşk Olsun adlı programı sunarken yaptığı canlı yayın kazasının ardından televizyon programlarına ara vermiştir. Daha önce Emel Sayın'la birlikte Aşkım Aşkım adlı dizide oynamıştır.

  Tiyatro ve sinema oyuncusu Sadettin Erbil'in oğlu olan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini İstanbul, Ankara ve Balıkesir 'de yaptı. 1970 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümüne yatılı olarak girdi ve bu dönemde Devlet Tiyatrosunda konuk oyuncu olarak baş rolde En İyi Tiyatrocu Ödülünü kazandı.


  Buradan mezun olduktan sonra, Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başlayan sanatçı, Başta Küheylan olmak üzere birçok oyunda oynadı ve daha sonra tek kanallı yayın döneminde TRTde Metronom adlı eğlence programında Derya Baykal 'la, 1984 yılında da Çiğdem Tunç 'la bir ikili oluşturdular. Özel kanalların açılmasıyla birlikte Erbil, TRTden Kanal 6ya geçiş yaptı. Daha sonra InterStar ve ATVde dizi, Show TV de de program yaptı.


  Kanal Dde yayınlanan yarışma programı "Çarkıfelek" ve ATVde uzun bir süre yayınlanan "Tatlı Kaçıklar" dizisiyle zirveye çıkan başarılı şovmen, "Harakiri" ve "Hababam Sınıfı Güle Güle" adlı filmlerle beyazperdeye geçti. Son dönemlerde, Sinan Çetin 'in "Bay E", Gani Müjde nin "Kahpe Bizans", Ömer Uğurun yönettiği "Hemşo" adlı filmlerde rol aldı. Uzun bir hastalık döneminden sonra tekrar izleyiciler karşısına geçen Erbil, TRTde yayınlanan “Bir Başka Gece adlı programın sunuculuğunu yapmaktadır.Şuansa Kanal 1 De Yayınlanan Çarkıfelek adlı programı sunmaktadır.

  Ayrıca evli ve 3 çocuk babasıdır.
  m.ali_erbil.jpg m.ali_erbil2.jpg