Mehmet Ali Birand'ın Hastalığı Pankreas Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Ceylan tarafından 20 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavisi


  [​IMG]

  Usta ve duayen gazeteci Mehmet Ali Birand'ın acısı henüz tazeyken herkesin aklında aynı soru var; neden öldü?Doktoru bile nasıl öldüğünü anlayamadık diyor Birand'ın. İşte usta gzetecinin yakalandığı Pankreas kanseri bu kadar sinsi ve hızlı ilerleyen bir hastalık.

  Pankreas kanseri dünyada ölümcül kanserler arasında 4. sırada yer alıyor. Teşhisi çok zor olan bu kanserin tedavisi için geç kalınırsa sonuç ölüm oluyor.

  Pek çok ünlü ismin aramızdan ayrılmasına sebep olan bu hastalık Apple'ın kurucusu Steve Jobs, Meral Okay'ın eşi Yaman Okay, Eski sağlık bakanı Yıldırım Aktuna, GS eski başkanı Özhan Canaydın gibi isimlerin de ölümüne sebep olmuştu.

  Sinsice ilerleyen bu hastalık yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı olan enzimlerin üretilmesi ve aralarında insülinin de bulunduğu hormonları salgılamak gibi temel işlevleri bulunan pankreastaki sağlıklı hücreler anormalleşerek hızla çoğalmaları sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Anormal hücreler, pankreas'ta kist olarak adlandırılan bir kütle meydana getirirler.

  Sarılık, karaciğer büyümesi, sindirim güçlüğü, kilo kaybı, ağrı, iştahsızlık, kaşıntı, diabetes mellitus, bulantı, karında hassasiyet, karın boşluğunda sıvı birikmesi hastalığın belirtileridir.Hastalık sarılık olarak kendini gösterdiğinde, genellikle tehlikeli safhada olduğunu göstermektedir.